Silne opioidy zwiększają ryzyko złamań u seniorów

29 Listopada 2018, 18:08 seniorzy

Fińscy naukowcy znaleźli powiązanie pomiędzy spożyciem leków opioidowych o silnym i średnim działaniu a wzrostem ryzyka upadków i złamań kości u osób starszych cierpiących z powodu choroby Alzheimera.

Badacze z Kuopio Research Centre of Geriatric Care przy Uniwersytecie w fińskim Kuopio przeanalizowali dane dotyczące ponad 23 tys. pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera. Z grupy tej wybrano 4750 chorych, u których farmakoterapia obejmowała leki opioidowe, a także kontrolną grupę 4750 pacjentów, którzy preparatów z tej grupy nie przyjmowali. Dane dotyczące upadków oraz wynikających z nich złamań pozyskano z narodowego rejestru.

Wyniki analizy z wykorzystaniem modelu Cox’a wskazały, że częstość złamań w stawie biodrowym w przypadku przyjmowania opioidów wynosiła 3,47 (95 proc. w przedziale ufności [CI] 2.62-4.33), natomiast w grupie kontrolnej 1,94 (95 proc. CI 1,65-2,22).

Co istotne wzrost ryzyka zaobserwowano już po pierwszych dwóch miesiącach stosowania leków przeciwbólowych, a także w zależności od siły działania leków opioidowych – dla słabych opioidów ryzyko wynosiło 1,75 (0,91-3,35), w przypadku buprenorfiny 2,1 (1,41-3,13), natomiast w przypadku silnych opioidów 2,89 (1,32-6,32).

Naukowcy zwrócili uwagę, że konieczne są dalsze badania w tym obszarze. Celem analiz powinna być analiza ograniczenia ryzyka upadków i złamań poprzez powolne wprowadzanie małych dawek preparatów z grupy leków opioidowych.

Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma „Pain” wydawanego przez Międzynarodowe Towarzystwo Badań nad Bólem.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz