Powstanie system certyfikacji efektywności szpitali?

29 Listopada 2018, 18:27 szpital

Będę starał się, razem z wiceministrem zdrowia Maciejem Miłkowskim, opracować pewien system certyfikacji efektywności - poinformował wiceprezes NFZ Adam Niedzielski. Jak dodał, chce doprowadzić do sytuacji, że NFZ będzie płaciło za efektywność, podobnie jak obecnie za jakość.

A. Niedzielski wziął udział w czwartek w Łodzi w debacie "Wspólnie dla Zdrowia".

- Naturalną konsekwencją wprowadzenia sieci szpitali i finansowania ryczałtowego powinno być narzucenie pewnych wymogów co do efektywności gospodarowania tymi środkami - podkreślił z-ca prezesa NFZ ds. operacyjnych. - Jeżeli gwarantujemy jako państwo stronę przychodową, to mamy również prawo wymagać pewnych wskaźników jakościowych i efektywnościowych, które są skojarzone z tym transferem finansowym. Uważam, że powinny mieć one bardzo różny charakter, ale niezależnie od tego najważniejszy akcent należy kłaść na wskaźniki, które w dobry sposób obrazują rzeczywistą operacyjną zdolność danego podmiotu - wskazywał A. Niedzielski.

Jak podkreślił, wskaźniki, które opisują skalę działania (m.in. liczba wykonanych zabiegów, liczba podmiotów w szpitalnictwie, liczba łóżek, liczba hospitalizacji) są to mierniki, które mogą pomóc w zmianach całego systemu, ale nie samego szpitalnictwa.

- Myśląc o zestawie wskaźników dla jednostek, oprócz skali czy wymiaru jakościowego, muszą pojawić się wskaźniki efektywności. Powtarzamy ciągle: zwiększajmy finansowanie, a tymczasem zapominamy, że potencjał poprawy efektywności jednostek jest ogromny, i to przez duże ''o''. Nie można go zaniedbać, prowadząc dyskusję o zwiększaniu środków - zaznaczył wiceprezes Funduszu.

Wyjaśnił, że system oceny efektywności ''być może będzie odbywał się drogą audytu". Miałby on na celu zweryfikowanie, czy szpital wdrożył system rachunkowości zarządczej lub na jakim etapie znajduje się w danej jednostce zarządzanie procesowe, a także czy w danej placówce obecne są procesy kontrolingowe.

- Warto zapłacić za taki certyfikat efektywności, bo ja wtedy, jako płatnik, jestem przekonany, że finansuję podmiot efektywny, a nie dorzucam do worka, który być może jest dziurawy - ocenił A. Niedzielski.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz