Pięciu polskich kardiologów i polska onkolog w światowej czołówce

03 Grudnia 2018, 9:58 lekarze

Polska kardiologia ma silną reprezentację na najnowszej liście najczęściej cytowanych naukowców z całego świata. Wśród 6 tysięcy badaczy z 60 państw w rankingu Clarivate Analytics znalazło się sześciu naukowców z Polski – a wśród nich aż pięciu kardiologów należących do Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

W tegorocznym rankingu swoje miejsce w czołówce naukowców znaleźli zarówno kardiolodzy, którzy dotychczas byli już klasyfikowani, jak również debiutanci. Na liście najczęściej cytowanych znaleźli się już po raz kolejny:

  • prof. Piotr Ponikowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, kierownik Kliniki Kardiologii 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu,
  • prof. Adam Torbicki, kierownik Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii CMKP w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w latach 2004-2007,
  • prof. Andrzej Budaj, kierownik Kliniki Kardiologii CMKP w Szpitalu Grochowskim
    w Warszawie, przewodniczący Komisji Wytycznych i Szkolenia zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w kadencji 2017-2019,
  • prof. Michał Tendera, wieloletni kierownik III Kliniki KardiologiiGórnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca, a także kierownik III Katedry Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w latach 1995-1998.

W tym roku po raz pierwszy do grona najwybitniejszych naukowców dołączył również prof. Dariusz Dudek, kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. 

- Jako prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego jestem dumny, że już po raz kolejny praca polskich kardiologów została zauważona i doceniona w tym prestiżowym zestawieniu najczęściej cytowanych naukowców świata. Pozycjonuje to bardzo wysoko polską kardiologię i podkreśla znaczenie wkładu Polaków w rozwój światowej nauki – podkreślił prof. Piotr Ponikowski.

Nie tylko kardiolodzy

W rankingu obok przedstawicieli polskiej kardiologii została również sklasyfikowana prof. Jolanta Lissowska,kierownik Pracowni Epidemiologii w Zakładzie Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Według portalu ResearchGate polska badaczka może pochwalić się 27,480 cytowań.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz