Szczepienia to dobro społeczne

03 Grudnia 2018, 10:08 Szczepienia

Senat Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w drodze aklamacji przyjął uchwałę, w której obliguje swoich pracowników naukowych do prezentowania opinii zgodnych z wiedzą medyczną – szczególnie w temacie szczepień ochronnych.

Komentując uchwałę prof. dr hab. Marek Ziętek – rektor wrocławskiej uczelni – podkreślił, że ostatnie przypadki zachorowań na choroby zakaźne odnotowane w kilku województwach, w tym we Wrocławiu, są ostrzeżeniem, że choroby dotychczas uważane za pokonane, znów mogą zabijać.

- Bezpieczeństwo i zdrowie Polaków jest dla nas niepodważalnym priorytetem. Jako środowisko medyczne, bazujące na wynikach badań, nie możemy pozostać bezczynni wobec urągającej faktom ekspansji pseudonaukowych opinii, których szkodliwość najlepiej obrazuje spadek liczby zaszczepionych w Polsce dzieci - podkreślił prof. Marek Ziętek.

Władze uczelni podkreśliły również, że obowiązek szczepień to – potwierdzone wynikami badań naukowych - dobro społeczne. Natomiast tolerowanie i dopuszczanie do dyskusji pseudonaukowych teorii przynosi realne szkody dla zdrowia i życia Polaków.

- Wszystkim pracownikom Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przypominam, że nie ma na to miejsca na naszej uczelni - dodał rektor wrocławskiej uczelni. Dlatego też na kadrze wykładowców kształcącej kolejne pokolenia lekarzy, pielęgniarek czy farmaceutów- spoczywa wyjątkowa odpowiedzialność.

- Musimy zatem jednoznacznie przeciwstawiać się działaniom szkodzącym zdrowiu i życiu pacjentów. A takim jest podważanie sensowności szczepień – ocenił prof. Ziętek.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz