Chodzi o zarządzenie nr 124/2018/DGL z 30 listopada zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe.
Wśród zmian przewidziano m.in.: dopuszczenie realizacji świadczeń w zakresie programów lekowych przez lekarzy w trakcie specjalizacji lub ze specjalizacją I stopnia w danej dziedzinie medycyny.
W myśl zarządzenia, zobowiązano dyrektorów oddziałów Funduszu do monitorowania postępowań na udzielenie zamówienia publicznego na zakup leków. - Czynności te wykonywane są już w chwili obecnej przez dyrektorów oddziałów Funduszu na podstawie przepisu rangi ustawowej i będą podlegać sprawozdaniu do Prezesa NFZ na podstawie dodawanego § 28a ust. 2 zarządzenia – czytamy.
Ponadto dyrektorzy ow zostali zobowiązani do weryfikacji kosztów nabywania i rozliczania substancji czynnych posiadających kilka refundowanych odpowiedników.
- Proponowane zmiany mają na celu zapewnienie legalnego, rzetelnego, gospodarnego i celowego wydatkowania środków publicznych na leki – podkreślono w uzasadnieniu. Pierwsze sprawozdania w tym zakresie dyrektorzy ow mają przedstawić prezesowi NFZ do 30 września 2019 r.
Nowelizacja wynika także z konieczności dostosowania przepisów m.in. do listy refundacyjnej obowiązującej od 1 listopada br. i wprowadzonych nowych programów lekowych oraz nowych substancji czynnych. Zmiany dotyczą więc m.in. produktów rozliczeniowych w katalogu ryczałtów za diagnostykę w programach lekowych oraz katalogu leków refundowanych stosowanych w programach lekowych.
W myśl projektu zaproponowano też zmiany polegające na dostosowaniu i ujednoliceniu wzoru umowy na realizację programów lekowych, zgodnie z przepisami dotyczącymi podwyższonych wynagrodzeń lekarzy.
Źródło: NFZ