Ponad 100 tys. wystawionych e-ZLA. Resort podsumowuje pierwszy dzień roboczy obligatoryjnej cyfryzacji

03 Grudnia 2018, 16:35 komputer lekarz cyfryzacja informatyzacja e-zla e-zdrowie

- Wystawiliśmy już ponad 100 tysięcy wystawionych e-ZLA – podsumowała w poniedziałek ok. godz. 15:00 Prezes ZUS, Gertruda Uścińska pierwszy roboczy dzień obligatoryjnego wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej.

- Tylko w weekend  wystawiono 10 tys e-ZLA. Liczba zwolnień lekarskich wystawionych elektronicznie lawinowo rośnie. Nasze resorty (MRPiPS, ZUS, MZ) wprowadziły rozwiązania, które były odpowiedzią na postulaty różnych środowisk: możliwość wystawiania e-ZLA przez sekretarki, asystentów oraz ratowników medycznych czy także postulat dotyczący wsparcia finansowego lekarza znalazł zrozumienie ze strony naszego resortu – mówiła Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podczas konferencji w Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. – Realizacja tak trudnego zadania jest możliwa tylko przy dobrej współpracy wszystkich. Cieszy mnie zmiana stanowiska środowisk lekarskich – dodała.

- Wszyscy Polacy chcą sprawnego cyfrowego państwa. Usługi dotychczas realizowane w oparciu na papier będą realizowane elektroniczne. Gwarantuje to wyższą jakość, mniej biurokracji, mniej błędów. Niewątpliwie cały sukces stoi po stronie ZUS. Można powiedzieć, że jest to modelowe wdrożenie. Każdy lekarz mógł przejść jedno z kilkudziesięciu tysięcy zrealizowanych szkoleń – mówił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Indywidualne podejście do lekarzy

- Przyjęliśmy strategię indywidualizowanego podejścia do każdego lekarza z punktu widzenia przygotowania się. Obecnie mamy 98 tys. lekarzy posiadających certyfikat do wystawienia e-ZLA, który cieszy się dobrą opinią. Stale się konsultujemy z placówkami medycznymi, a w każdym oddziale ZUS znajdują się koordynatorzy dedykowani pracodawcom – mówiła Gertruda Uścińska.

- Naszym celem jest, aby pacjenci, ubezpieczeni czuli się bezpieczni. Zaświadczenie, które jest im konieczne w celu dalszych uprawnień w każdym przypadku jest analizowane, czy jest wystarczające do przyznania dodatkowych uprawnień – dodała.

Co w sytuacjach awaryjnych z e-ZLA? 

- Nie ma zagrożenia, obaw, że pacjent zostanie bez zwolnienia. Lekarz może mieć w szczególnych okolicznościach wydrukowane wzory e-ZLA. W ciągu 3 dni musi jednak zelektronizować zwolnienie – mówiła E. Rafalska. - Pacjent ma być spokojny, a gdyby się pojawiły jakiekolwiek problemy, to mają być rozwiązane między ZUS, pracodawcą czy lekarzem – wskazała.

- Obowiązuje zasada obligatoryjności. Papierowe wersja ZLA są przewidziane w określonych przypadkach. Takie formularze można wygenerować ze strony. Każdy przypadek zaświadczenia w innej formie niż elektronicznej wymaga indywidualnego przeanalizowania. Prawo stanowi co jest podstawą do wydawania papierowego orzeczenia. Każdy przypadek zgodnie z naszym prawem będzie wymagał indywidualnego rozstrzygnięcia – mówiła Gertruda Uścińska odnosząc się do sprawy lekarzy OZZL, którzy postanowili wciąż nie wystawiać e-ZLA.

Do pierwszej awaryjnej sytuacji doszło dzisiejszego poranka. – Spowolnienie nastąpiło z powodu większej intensywności wystawianych zwolnień niż planowano. Przepraszamy za zaistniałą sytuację i wyciągamy wniosku – tłumaczyła Prezes ZUS. 

– Warto podkreślić, że system ani na chwilę "nie stanął”, a jedynie "zwolnił". Zwolnienia były wystawiane w normalnym trybie – dodał rzecznik prasowy ZUS. Do zaistniałego „spowolnienia” systemu odniósł się na twitterze Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Dofinansowanie na cyfryzacje jeszcze do 15 grudnia

- Do tej pory wsparcie finansowe na sprzęt informatyczny otrzymało ponad 1000 praktyk na kwotę łącznie ponad 10 mln zł. Liczymy, że w tych regionach, w których wykorzystanie środków finansowych nie jest zbyt duże, zainteresowanie będzie rosło. Do 15 grudnia w oddziale NFZ można złożyć wniosek o wsparcie finansowe na cyfryzacje dla placówki. Sprzęt pomoże również przy wprowadzeniu e-recept oraz e-skierowań, które mamy nadzieję zacząć realizować jeszcze w tym roku, by zakończyć pilotaż do połowy 2019 r.  – mówił podczas konferencji Janusz Cieszyński.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz