Dziś lekarze będą manifestować przeciw konsolidacji szpitali

04 Grudnia 2018, 10:37 warszawski uniwersytet medyczny WUM

Dziś w południe przed szpitalem Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya w Warszawie odbędzie się pikieta jego pracowników i OZZL "w proteście przeciwko łączeniu Szpitali Klinicznych WUM - informuje Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Zarząd OZZL zdecydowanie sprzeciwia się przeciw projektowi konsolidacji szpitali klinicznych podległych Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu (WUM). 

Przypomnijmy, że w październiku władze WUM zaprezentowały plan operacyjny konsolidacji i restrukturyzacji trzech stołecznych szpitali klinicznych. W myśl strategii konsolidacyjnej połączone zostaną: Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny przy ul. Banacha, Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny przy ul. Żwirki i Wigury oraz Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya.

W ocenie OZZL celem konsolidacji jest "ukrycie faktycznego bankructwa Dziecięcego Szpitala Klinicznego poprzez rozłożenie jego ogromnego zadłużenia na wszystkie trzy szpitale". Ponadto konsolidacja ma mieć wpływ na pogorszenie dostępności i jakości świadczeń udzielnych przez Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus, który z resztą "od wielu lat realizuje z powodzeniem program naprawczy".  Zarząd OZZL obawia się, że z powodu możliwości pozyskania korzyści finansowych zarząd WUM może doprowadzić do likwidacji niektórych części szpitala. 

Związek opiniuje, że obecny stan rzeczy jest efektem i przykładem "efektu zaniżonej refundacji świadczeń zdrowotnych ze strony NFZ". Obecny problem nie ma charakteru lokalnego, ale jest to ilustracja kryzysu w całej publicznej ochronie zdrowia i nieudolności w jego przezwyciężaniu - czytamy w oświadczeniu KR OZZL. 

W ocenie Zarządu Krajowego OZZL problem zadłużenia szpitali klinicznych WUM powinien zostać rozwiązany przy pomocy - również finansowej- Rządu. Powinien on być przyczynkiem do podjęcia zmian o charakterze systemowych dotyczącym funkcjonowania szpitali klinicznych i uczelni medycznych w Polsce. 

JK

Zobacz również:

Minister zdrowia o konsolidacji szpitali WUM: to autonomiczna decyzja uczelni

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz