Psycholodzy spotkają się dziś z Rzecznikiem Praw Obywatelskich

05 Grudnia 2018, 11:08 psycholog psychiatria pacjent lekarz terapia

Delegacja OZZP spotka się dziś z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem. Rozmowy mają posłużyć wypracowaniu wspólnego stanowiska zmierzającego do rozwiązania problemów związanych z wykonywaniem zawodu psychologa w Polsce. To kolejne takie spotkanie grupy zawodowej psychologów mające zwrócić uwagę decydentów na trudną sytuację zawodu. 

 

OZZP od roku alarmuje o tragicznej sytuacji psychologów w sektorze publicznym w szczególności w ochronie zdrowia, edukacji czy opiece społecznej. Pogłębiający się kryzys w psychiatrii, reforma edukacji i inne nie konsultowane ze środowiskiem psychologów zmiany doprowadzają do masowych zwolnień psychologów w sektorze publicznym i zatrudniania się w sektorze prywatnym. Sytuacji nie ułatwia brak aktywnej ustawy o zawodzie psychologa. Jak dotąd ŻADNE ugrupowanie polityczne nie podjęło inicjatywy legislacyjnej w celu uregulowania zawodu psychologa. Dziś KAŻDY MOŻE TYTUŁOWAĆ SIĘ PSYCHOLOGIEM. Nie ma instytucji, która mogłaby to kontrolować czy też sprawdzać. W wielu przepełnionych szpitalach psychiatrycznych w Polsce przypada 40 pacjentów na 1 psychologa  - czytamy w komunikacie Związku.

Trudna sytuacja psychologów i pacjentów trwa…

- Od dłuższego czasu jako OZZP apelujemy głośno o zwrócenie uwagi na pogłębiający się kryzys jeżeli chodzi o możliwość korzystania z pomocy, diagnozy psychologicznej oraz brak dostępu do usług świadczonych przez psychologów w sektorze publicznym. Dobrze wykształcona, wykwalifikowana kadra odpływa do sektora prywatnego, ponieważ zarobki w publicznej ochronie zdrowia dla psychologów są na poziomie 2100 brutto czyli pensji minimalnej. Brak czynnej ustawy o zawodzie psychologa powoduje, że pojawiają się osoby tytułujące się psychologiem, a nie mające odpowiednich kwalifikacji czy kompetencji. Pacjent nie ma możliwości tego zweryfikować - mówi nam Katarzyna Sarnicka, wiceprzewodnicząca OZZP.

- Najgorsza jest sytuacja jeżeli chodzi psychiatrię dzieci i młodzieży, brakuje wyspecjalizowanych psychologów dziecięcych, a podejmowane przez Ministerstwo Zdrowia programy nowych specjalizacji nie stanowią wyjścia z tej tragicznej sytuacji. Mamy nadzieję, że spotkanie z Panem Adamem Bodnarem Rzecznikiem Praw Obywatelskich pomoże nam w wypracowaniu rozwiązania, aby psychologowie jako grupa zawodowa nie byli dyskryminowani, pomijani i lekceważeni przez ustawodawców. Ponieważ żaden rząd jak dotąd nie zajął się kwestią "martwej ustawy o zawodzie psychologa". Brak uregulowania prawnego zawodu zaufania publicznego jakim jest psycholog jest zagrożeniem dla obywateli Polski, ponieważ nie wiemy jak nieprzewidywalnie negatywne skutki może mieć dla dziecka nieprawidłowa diagnoza, a tym samym źle podjęte leczenie czy terapia.

Podobna sytuacja dotyczy opinii wydawanych przez psychologów, którzy są biegłych sądowymi i opiniują w sprawach o przyznanie opieki nad dzieckiem czy orzekają w tak delikatnych sprawach, jak molestowanie seksualne dziecka - podkreśla Katarzyna Sarnicka. 

Anna Grela

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz