Grypa zawsze niebezpieczna

05 Grudnia 2018, 12:45

Dane dotyczące zgonów z powodu grypy są w Polsce bardzo zaniżone – podkreślała prof. Lidia Brydak, kierownik  Krajowego Ośrodka ds. Grypy na dorocznej konferencji organizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Jak poinformowano, od początku sezonu zgłoszono w Polsce ponad 800 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.

Jak wyjaśniali eksperci podczas wtorkowej konferencji, często jako przyczynę wyjściową podaje się zapalenie płuc, a nie grypę, bezpośrednią przyczyną zgonu w dokumentacji jest na ogół niewydolność krążeniowo-oddechowa.

Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego przypomniała, że szczepienia ochronne są podstawową i najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniu  na grypę. Ponadto ważne są również: izolacja chorego (reżim domowy), higiena rąk i higiena kaszlu, wietrzenie pomieszczeń oraz ogólna dbałość o stan zdrowia.

Z kolei prof. Aneta Nitsch – Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego  zwróciła uwagę, że grypa w odróżnieniu od infekcji przeziębieniowych znacznie częściej powoduje ciężkie powikłania. Najczęściej dotyczą one układu oddechowego i układu krążenia, ale katalog możliwych konsekwencji grypy jest niezwykle szeroki. W zasadzie każdy narząd i każdy układ w organizmie człowieka jest podatny  na powikłania pogrypowe. Szacuje się, ze liczba zgonów z powodu grypy na terenie Unii wynosi 170 tys. rocznie.

Dr Grzegorz Cessak, prezes URPL  omówił zasady rejestracji szczepionek przeciwko grypie. Jak wyjaśniał, w każdym przypadku oceniany jest stosunek korzyści do ryzyka, bezpieczeństwo stosowania i skuteczność. 

W Farmakopei Polskiej zawartych jest 61 szczegółowych wymagań dotyczących szczepionek, a działający przy Europejskiej Agencji ds. Leków  specjalny Komitet, na bieżąco analizuje wszelkie sygnały dotyczące działań niepożądanych.

Źródło: GIS

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz