Jak wyjaśniali eksperci podczas wtorkowej konferencji, często jako przyczynę wyjściową podaje się zapalenie płuc, a nie grypę, bezpośrednią przyczyną zgonu w dokumentacji jest na ogół niewydolność krążeniowo-oddechowa.
Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego przypomniała, że szczepienia ochronne są podstawową i najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniu na grypę. Ponadto ważne są również: izolacja chorego (reżim domowy), higiena rąk i higiena kaszlu, wietrzenie pomieszczeń oraz ogólna dbałość o stan zdrowia.
Z kolei prof. Aneta Nitsch – Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zwróciła uwagę, że grypa w odróżnieniu od infekcji przeziębieniowych znacznie częściej powoduje ciężkie powikłania. Najczęściej dotyczą one układu oddechowego i układu krążenia, ale katalog możliwych konsekwencji grypy jest niezwykle szeroki. W zasadzie każdy narząd i każdy układ w organizmie człowieka jest podatny na powikłania pogrypowe. Szacuje się, ze liczba zgonów z powodu grypy na terenie Unii wynosi 170 tys. rocznie.
Dr Grzegorz Cessak, prezes URPL omówił zasady rejestracji szczepionek przeciwko grypie. Jak wyjaśniał, w każdym przypadku oceniany jest stosunek korzyści do ryzyka, bezpieczeństwo stosowania i skuteczność.
W Farmakopei Polskiej zawartych jest 61 szczegółowych wymagań dotyczących szczepionek, a działający przy Europejskiej Agencji ds. Leków specjalny Komitet, na bieżąco analizuje wszelkie sygnały dotyczące działań niepożądanych.
Źródło: GIS
BPO