MZ: Sytuacja w zakresie podejmowanych decyzji refundacyjnych zmienia się z dnia na dzień

06 Grudnia 2018, 13:07 leki

Ministerstwo Zdrowia - w odpowiedzi na pytania redakcji - przyznaje, że wśród leków z negatywną rekomendacją Komisji Ekonomicznej znalazły się molekuły z tzw. listy antywywozowej. Ile decyzji refundacyjnych podjęła już Komisja Ekonomiczna? Ile z nich przeszło pełną procedurę?

 W odpowiedzi na pytania naszej redakcji  - dotyczące kończących się negocjacji cenowych i prac nad styczniowymi wykazani refundacyjnymi – resort zdrowia przyznał, że w prowadzonych intensywnych i niełatwych prace nad przygotowaniem najbliższego obwieszczenia refundacyjnego priorytetem są wnioski dotyczące przedłużenia decyzji. 

Uspokaja jednak, że obwieszczenie zostanie opublikowane na czas, bo praca Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji „postępuje zgodnie z harmonogramem”. 

- Sytuacja w zakresie podejmowanych decyzji refundacyjnych zmienia się z dnia na dzień, dlatego na dokładne podsumowania przyjdzie czas po publikacji obwieszczenia styczniowego- zastrzega Biuro Prasowe MZ. 

 Dotychczas Komisja Ekonomiczna rozpatrzyła 2240 wniosków- z czego członkowie organu podjęli 1776 pozytywnych decyzji i 304 negatywne. Według danych na dzień 4 grudnia 2018 r. w resorcie rozpatrzono 1786 wniosków pozytywnie i 190 negatywnie. Jednocześnie ministerstwo zapewnia, że wszystkie wnioski traktowane są na jednakowych zasadach i procesowane nie tylko z należytą starannością, ale również z troską o zaspokojenie potrzeb pacjentów i interes finansów publicznych.

- Wśród negatywnych rekomendacji Komisji Ekonomicznej znalazła się również niewielka liczba przypadków dotyczących leków znajdujących się na tzw. „liście antywywozowej”, czyli preparatów zagrożonych brakami rynkowymi – przyznaje MZ.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz