Z. Król: rozporządzenie o refundacji profilaktycznej mastektomii jeszcze przed Świętami

06 Grudnia 2018, 14:21 rak piersi mammografia biust amazonka

Rozporządzenie wprowadzające refundację profilaktycznej mastektomii zostanie podpisane prawdopodobnie jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia – zapowiedział wiceminister Zbigniew Król w czwartek w Sejmie odpowiadając na pytania posłów.

Poseł Ewa Kołodziej przypomniała, że w Polsce żyje ponad 100 tys. kobiet zagrożonych rakiem piersi i jajnika z powodu nosicielstwa mutacji genu BRCA1 i BRCA2. Jak wskazała, minister zdrowia w czerwcu obiecał, że zabiegi profilaktycznej mastektomii będą refundowane.

Z. Król poinformował, że w tym tygodniu powinna zakończyć się analiza poprawek i uwag zgłoszonych do projektu nowego rozporządzenia koszykowego, w którym znajduje się profilaktyczna mastektomia.

- Rozporządzenie dotyczące profilaktycznej mastektomii chcemy w przyszłym tygodniu wysłać do RCL (rządowego centrum legislacji), więc jeszcze w tym roku wejdzie ono w życie – zapewnił Z. Król. Jak dodał, Narodowy Fundusz Zdrowia jest przygotowany na takie rozwiązanie.

- Rozporządzenie wejdzie w życie dzień po podpisaniu, więc spodziewamy się, że to będzie jeszcze przed Świętami – mówił Z. Król. Jak wyjaśnił, dodatkowym elementem procedury profilaktycznej mastektomii będzie opieka psychologa na etapie zgłoszenia i przygotowania do w pełni świadomej decyzji, a także zabezpieczenie również po zabiegach.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz