Środowisko techników zaniepokojone nowym programem kształcenia zawodowego

07 Grudnia 2018, 14:12 farmaceuta apteka leki

Ministerstwo zdrowia przekazało kilka dni temu m.in. środowisku techników farmaceutycznych nowy, wstępny program kształcenia w zawodzie. Technicy farmaceutyczni są bardzo zaniepokojeni zmianami, które proponuje resort. Już teraz nie brakuje głosów, że to koniec zawodu, gdyż przewidziane w nowym programie uprawnienia techników względem wydawania leków czy ich wytwarzania są mocno ograniczone. Dziś w MEN odbędzie się spotkanie w tej sprawie. 

Środowiska zainteresowane projektem programu mają czas, by do 15 grudnia przekazać uwagi i propozycje ewentualnych zmian. 

- Program to SKANDAL a tyle MZ mówiło o nowych standardach i nowym lepszym wymiarze. To nie technik farmaceutyczny tyko PODAWACZ! - komentują technicy farmaceutyczni na jednym z portali społecznościowych. 

 Nowy program kształcenia nie dla technika a nowego zawodu?

- To nie jest nowy program dla technika farmaceutycznego, to jest program dla nowego zawodu, który tylko będzie się nazywał technikiem farmaceutycznym. Absolwenci tego kierunku nawet nie będą mieli prawa protestować, ponieważ w szkole...większość czego się będą uczyli ma być wykonywane - cytując z projektu „pod nadzorem magistra farmacji”. Technik farmaceutyczny nie będzie mógł wydać najprostszych leków bez nadzoru magistra farmacji, będzie przygotowywał leki przepisane przez lekarza do wydania przez farmaceutę. Zmiany nie poszły w zapowiadanym kierunku poprawy kształcenia, a niespodziewanie w kierunku ograniczenia suwerenności pracy - uważa Katarzyna Krześniak-Dęga, wieloletnia wykładowczyni kierunku, której komentarz został opublikowany za pośrednictwem strony Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek na jednym z portali społecznościowych. 

- Chcę zwrócić uwagę na kolejny aspekt czyli podwyższenie kosztów funkcjonowania szkół - zwiększenie wyposażenia np. w dwa pomieszczenia, unguator czy kapsułkarkę - dodaje Krześniak-Dęga.

Program zapowiedzią upadku punktów aptecznych?

Wiceprzewodnicząca ZZTF RP Aneta Klimczak w rozmowie z redakcją Polityki Zdrowotnej wskazuje, że program w takiej postaci doprowadzi najpewniej do upadku punktów aptecznych a nowe uprawnienia z niego wynikające dotkną także czynnych zawodowo techników. Wiceprzewodnicząca ZZTF RP podkreśla, że program w takiej formie jest nie do przyjęcia.  - Oczekujemy, że dopracowany i ulepszony zostanie stary program kształcenia. Pod nazwą technika farmaceutycznego tworzy się zupełnie nowy i niesamodzielny zawód - mówi nam Aneta Klimczak. 

- Ograniczenia poszły w kierunku nie tylko leków, których technik farmaceutyczny nie będzie mógł wydawać, ale także czynności, bo technik nie może także samodzielnie wykonywać leków recepturowych - wszystko odbywać się będzie pod nadzorem magistra farmacji – wskazuje IGWPAiA.

AG

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Żenada Piątek, 07 Grudnia 2018, 19:01
Chyba kogos poniosło jak pisał ten program