Zmarła Jolanta Szczypińska: posłanka, pielęgniarka, społeczniczka

08 Grudnia 2018, 14:32

W wieku 61 lat zmarła Jolanta Szczypińska. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości, a z zawodu pielęgniarka, która zasiadała m.in. w Komisji Zdrowia i angażowała się w działania propacjenckie. 

Jolanta Szczypińska zmarła trafiła do szpitala pod koniec listopada - jak informują media - z powodu powikłań po zabiegu urologicznym.

Wcześniej leczyłą się onkologicznie. Kilkanaście lat temu zachorowała na raka szyjki macicy, chorobę udało jej się pokonać. Kilka lat później znowu zachorowała i znów udało jej się wrócić do zdrowia. 

Angażowała się społecznie m.in. walcząc o dostęp do lepszego leczenia dla pacjentów. Głośny był m.in. jej wywiad udzielony Radiu Gdańsk w 2013 roku. Powiedziała w nim wówczas, że rezygnuje z leczenie u onkologa w geście solidarności z innymi pacjentami, którzy mają utrudniony dostęp do terapii. Miało to związek z sytuacją w pomorskich służbie zdrowia, po tym jak NFZ ogłosił ówczesne wyniki konkursu dla poradni specjalistycznych. - Nie będę mogła korzystać z terapii onkologicznej w momencie, kiedy inni pacjenci tej terapii są pozbawieni - mówiła 5 lat temu Jolanta Szczypińska.
Broniła też praw zwierząt.
 
W latach 80' w słupskiej służbie zdrowia zakładała "Solidarność" współpracując m.in. z Andrzejem Jacyną, obecnym prezesem NFZ. Była posłanką na Sejm od czwartek do obecnej kadencji. Pracowała w Komisji Zdrowia oraz Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Była wiceprzewodniczącą Klubu Parlamentarnego PiS.

- Była działaczką "Solidarności", działaczką podziemia, prześladowaną, bitą. Później, w III RP, też nie odzyskała pracy. Znajdowała się w bardzo trudnej sytuacji, mimo wszystko angażowała się, była szefem organizacji słupskiej, wtedy jeszcze województwa słupskiego, Porozumienia Centrum i to w tych ciężkich czasach dla partii. Później zaangażowała się w działalność Prawa i Sprawiedliwości, została posłem - wspominał dziś w TVP Info Jarosław Kaczyński.  

 
AK, Radio Gdańsk
zdjęcie: http://www.szczypinska.pl/
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz