Nowa ustawa - jak poinformował resort - będzie kompleksowo regulowała zawód psychologa a obowiązujący akt prawny zostanie w całości uchylony.
Jak mówią psycholodzy wznowienie prac nad ustawą to wynik ich ciężkiej pracy i uporu w walce o uregulowanie zawodu.
Pokłosie wytężonej pracy Związku i skupionych w nim psychologów
Przypomnijmy, iż we wrześniu Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów złożył w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej list otwarty, w którym zwrócił się z prośbą o podjęcie prac nad ustawą o zawodzie psychologa. Obowiązująca ustawa regulująca zawód uznana została za ustawę martwą - do dziś nie zostały stworzone do niej akty wykonawcze.
- Ogromnie cieszę się z pozytywnej odpowiedzi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Mam nadzieję, że wkrótce dojdzie do spotkania z panią Minister Elżbietą Rafalską dotyczącego wznowienia prac nad nowym projektem ustawy o zawodzie psychologa. Nie tak dawno byliśmy jako delegacja OZZP na spotkaniu z Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowskim, który również poparł nas w dążeniach do uregulowania zawodu - przekazuje Polityce Zdrowotnej Katarzyna Sarnicka, wiceprzewodnicząca OZZP.
Spotkanie psychologów z RPO
W ubiegłym tygodniu przedstawiciele OZZP spotkali się także z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.
- Rzecznik podziela nasze stanowisko, iż nowa ustawa jest niezbędna. Mamy głęboką nadzieję na stworzenie ustawy nowoczesnej, na miarę XXI wieku, która będzie służyć pacjentom i wszystkim osobom, które korzystają z usług psychologów - mówi Katarzyna Sarnicka.
Podczas spotkania psycholodzy zwrócili m.in. uwagę na złe zarobki psychologów w sektorze publicznym, masowe odpływanie psychologów z sektora publicznego do sektora prywatnego, dyskryminację psychologów w pracach międzyresortowych przy opracowywaniu nowych programów dotyczących poprawy ochrony zdrowia psychicznego w Polsce. - Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić nowe specjalizacje zamiast opierać się na wykwalifikowanych zasobach osobowych, które już ma. Niestety nikt jeszcze nie policzył, ilu faktycznie jest w Polsce psychologów i jakie mają kwalifikacje - mówią psycholodzy. Podczas spotkania zwrócono także uwagę na brak regulacji dotyczących biegłych sądowych, a co za tym idzie brak kontroli nad opiniowaniem i orzecznictwem w Polsce.
Psychoterapeuta nie równa się psycholog
Wykształcenie psychoterapeuty można uzyskać w specjalnym trybie bez konieczności wcześniejszego ukończenia studiów z zakresu psychologii dlatego OZZP wspólnie z RPO wypracowało wspólne stanowisko w sprawie rozdzielenia zawodu psychoterapeuty i psychologa. Uznano, iż zarówno jeden, jak i drugi zawód wymaga osobnych regulacji prawnych.
Anna Grela