M. Czech: przez pięć lat podwoiliśmy wydatki na leki onkologiczne w programach lekowych

11 Grudnia 2018, 13:41 rak nowotwór chemioterapia onkologia pacjent kroplówka

- Od 2012 r. liczba programów lekowych w onkologii wzrosła z 12 do obecnie 32 – poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Marcin Czech. Jak mówił, w ciągu pięciu lat środki finansowe przeznaczane na finansowanie leków onkologicznych w programach lekowych podwoiły się.

- Od 2012 r. liczba programów lekowych w onkologii wzrosła z 12 do obecnie 32 – poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Marcin Czech. Jak mówił, w ciągu pięciu lat środki finansowe przeznaczane na finansowanie leków onkologicznych w programach lekowych podwoiły się.

Wiceminister wziął udział w konferencji „Onkologia 2018 – podsumowanie roku”.

- Onkologia jest jednym z priorytetów polityki zdrowotnej, więc jest też priorytetem polityki lekowej. Mamy obecnie 32 programy lekowe i 47 substancji czynnych refundowanych w ramach programów lekowych onkologicznych (…), w chemioterapii mamy 79 substancji czynnych refundowanych, a w lekach dostępnych w aptece na receptę jest to 39 substancji czynnych refundowanych - mówił.

- Od 2012 r. liczba programów lekowych w onkologii wzrosła z 12 do obecnie 32 . Liczba substancji czynnych wzrosła z 20 do ponad dwa razy tyle. Liczba pacjentów w programach lekowych onkologicznych  także rośnie. Przez pięć lat podwoiliśmy sumę pieniędzy, które przeznaczamy na finansowanie leków onkologicznych w programach lekowych. Obecnie jest to 1,6 mld zł – podsumował wiceminister.

M.Czech podkreślał, że w przyjętym trzy miesiące temu przez Rząd dokumencie „Polityka Lekowa” jest mowa o  zapewnieniu stabilnego poziomu finansowania leków refundowanych. Zaproponowano tam określenie faktycznego budżetu na refundację na stałym poziomie 16,5-17 proc.  - To sięgnięcie po środki, które mają przyrastać do 6 proc. PKB i leki będą miały proporcjonalny udział we wzroście tych środków – podkreślił M. Czech.

- Chcielibyśmy bardziej efektywnie wykorzystywać środki publiczne m.in. dzięki rejestrom medycznym – zapowiedział i jak dodał, pierwsze rejestry miałyby zostać uruchomione w hematoonkologii, aby na podstawie zgromadzonych w nich danych płacić za nowoczesne leki, gdy okaże się że działają.

Ponadto wiceminister wskazał na planowane zmiany w pakiecie onkologicznym, w Ratunkowym Dostępie do Technologii Lekowych. – Chcielibyśmy, aby procedura RDTL była szybsza i być może uda się zmienić źródło finansowania – wskazał.

Potrzebna długofalowa strategia i edukacja

Prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder podkreślał, że w Polsce potrzebna jest dobrze przygotowana strategia wieloletnia walki z rakiem, ponieważ dotychczasowe programy mają charakter interwencyjny.

Jak mówił, należy znacznie więcej inwestować w dobrą edukację i wczesną diagnostykę, co pozwoli na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych i ograniczy wydatki na znacznie droższe leczenie pacjentów w zaawansowanym stadium choroby. Podkreślał, że tylko dobra edukacja społeczeństwa pozwoliłaby na zmianę stylu życia, który ma bardzo istotny wpływ na ryzyko zachorowania na nowotwory.

Dr J. Meder podkreślił, że wyzwaniem dla onkologii jest nowoczesna immunoterapia, co pokazała tegoroczna nagroda Nobla. - Nowoczesne immunoterapie, to nowy wymiar leczenia – mówił i dodał, że dzięki nim przeżycia z kilku miesięcy wydłużają się do kilku, a nawet kilkunastu lat. Jednocześnie zaznaczył, że należy pamiętać o skutkach ubocznych także i tej metody leczenia.

Według niego wyzwaniem pozostaje w Polsce nadal dostęp do nowych terapii na takim poziomie jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, zniesienie limitów i różnic w dostępie do leczenia, ale także dostęp do telemedycyny i teleopieki.

Prof. Rafał Dziadziuszko wskazywał, że 2018 r. przyniósł rewolucję w diagnostyce  polegającą na sekwencjonowaniu genomu, co pozwala na dobranie odpowiedniego leczenia.  - Wcześniej sekwencjonowanie genomu było zbyt drogie i czasochłonne, a obecnie czas jest krótszy i cena również jest dostępna dla większej ilości pacjentów - podkreślił.

Jednocześnie dodał, że są pewne ograniczenia zastosowania sekwencjonowania genomu, gdzie leki celowane i immunoterapie są niedostępne, np. w większości nowotworów przewodu pokarmowego.

Z kolei prof. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej mówił o leczeniu raku płuca i jak podkreślił, najnowsze badania potwierdziły, ze profilaktyczne regularne badania za pomocą tomografii komputerowej pozwalają na zmniejszenie umieralności.

Podkreślał także znaczenie i skuteczność radiochemioterapii w leczeniu raka płuca. Jednak jak mówił, na 1,2 tys. pacjentów, którzy się do niej kwalifikują, obecnie korzysta z tej metody leczenia tylko ok. 170 pacjentów. Prof. M. Krzakowski wskazywał ponadto na skuteczność immunoterapii w leczeniu chorych na raka płuca i wydłużenie dzięki tej metodzie całkowitego czasu przeżycia pacjentów, także w przypadku raka drobnokomórkowego.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz