Kolejna biofarmaceutyczna spółka podbiła giełdę

11 Grudnia 2018, 16:02 dane wyniki analiza dokument

Pure Biologics z Wrocławia jest kolejną firmą, która zadebiutowała na rynku NewConnect i liczy na przychylność inwestorów. Stawką jest dalszy rozwój i opracowanie dwóch innowacyjnych leków immunoonkologicznych na raka jelita grubego oraz raka płuca.

- Debiut giełdowy to dla nas nowy etap rozwoju. Od powstania firmy w 2010 r. finansowała się ona w pełni samodzielnie, ze środków wypracowanych w drodze realizacji zleceń dla firm zewnętrznych. W latach 2017-2018 pozyskaliśmy ok. 45 mln zł wsparcia grantowego na realizację własnych projektów innowacyjnych, a rynek kapitałowy ułatwia nam pozyskanie od inwestorów niezbędnego wkładu własnego- wyjaśnia dr Filip Jeleń, współzałożyciel, główny akcjonariusz i prezes zarządu Pure Biologics S.A. Jednocześnie liczy, że dzięki dalszemu rozwojowi projektów wartość firmy będzie systematycznie rosnąć.

Debiutant z NewConnect pracuje obecnie nad dwoma platformami technologicznymi – PureSelect2 i PureApta – które stanowią bazę do selekcji cząstek aktywnych wykorzystywanych przez spółkę zarówno we własnych badaniach, jak również tych realizowanych na zlecenie firm farmaceutycznych. Pierwsze efekty prac mają szansę na wdrożenie do fazy prób klinicznych już za pięć lat. Pierwszy z nich Multi Body to potencjalny lek na nowotwory jelita grubego, którego badanie kliniczne ma szansę rozpocząć się w 2023 roku, natomiast Pure Activator to potencjalny lek na nowotwory płuc, którego badania mogą rozpocząć się w 2024 roku.

- Nasze własne lekowe projekty rozwijamy nie tylko w bardzo ciekawym z punktu widzenia komercyjnego obszarze leków biologicznych, ale również w wyjątkowo gorącym w ostatnich latach obszarze immunoonkologii. Co do zasady nasza strategia zakłada komercjalizację projektów po wejściu do badań klinicznych, ale w przypadku pierwszych programów możemy zdecydować się na sprzedaż lub licencjonowanie ich partnerowi na wcześniejszym etapie. Pozwoliłoby nam to potwierdzić potencjał naszych technologii zarówno w oczach inwestorów, jak i przedstawicieli branży. Potencjał komercyjny w obu przypadkach może nawet na przedklinicznym etapie wynosić kilkanaście-kilkadziesiąt milionów złotych – wyjaśnia Filip Jeleń.

To nie jedyne obszary aktywności wrocławskiej spółki ponieważ w zanadrzu ma ona również projekty z obszaru m.in. diagnostyki. Pure Biologics pracuje m.in. nad opracowanie specjalnego filtra biomolekularnego do aferezy pacjentów zmagających się z Zespołem Devica – spółka liczy, że jej urządzenie stosowane będzie w filtrowaniu krwi pacjentów i umożliwi wyłapywanie patogennych komórek. Drugim rozwiązaniem jest test diagnostyczny (Uro Screen) w kierunku wykrywania markerów raka pęcherz moczowego w moczu pacjenta – ten ostatni zgodnie z przyjętym harmonogramem może zostać skomercjalizowany już w 2022 roku.

Obecnie spółka zatrudnia 60 osób z czego około 40 proc. kadry stanowią naukowcy ze stopniem doktora. Pure Biologics dysponuje laboratorium o powierzchni około 1000 m2zlokalizowanym we Wrocławskim Parku Technologicznym. 

 AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz