Eurobarometr w zdrowiu: jak o ochronie zdrowia opowiadają się europejczycy?

14 Grudnia 2018, 12:59 europa komisja europejska parlament
14 Grudnia 2018, 12:59
14 Grudnia 2018, 12:59

Zdrowie znalazło się w czołówce unijnego Eurobarometru. 

Najnowsze wykresy pochodzące z komisji opinii badań publicznych Europarlamentu przedstawił dziś na swoim twitterze, Vytenis Povilas Andriukaitis, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności KE.

Na pytanie czego oczekują Europejczycy oczekują od UE opowiadano się m.in. za gwarantowanymi świadczeniami zdrowotnymi w każdym państwie oraz redukcją marnotrawienia żywności. Oczekujemy zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego na takim samym poziomie jak bezpieczeństwa publiczne (32 proc.) . Większe oczekiwania mamy jedynie do równości płac na podobnych stanowiskach w różnych krajach.  Kwestia redukcji marnotrawienia żywności znalazła się na 5 miejscu wśród oczekiwań.

Jednocześnie za jedne z największych wyzwań i zagrożeń dla Unii wskazujemy m.in. starzenie się społeczeństwa oraz ryzyko epidemii chorób czy - na trzecim miejscu - zanieczyszczenie powietrza. Te zagadnienia są stawiane na równi z takimi wyzwaniami jak: terroryzm, problem imigracyjny, wojny poza krajami UE czy klęski żywiołowe. 

 

Europejczycy doceniają również wpływ UE na kwestie jakości i bezpieczeństwa żywności , aż 70 proc respondentów oczekuje od UE dalszej harmonizacji działań między krajami w tym zakresie, a 24 proc. chciałoby aby pozostałe one na aktualnym poziomie. 

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz