NIA: Projekt nowej podstawy programowej nie odnosi się do uprawnień techników farmaceutycznych

14 Grudnia 2018, 15:15 APTEKA FARMACEUTA

Resort zdrowia przedstawił nowy plan podstawy programowej dla kierunku technik farmaceutyczny, którego kształcenie zostanie wznowione w przyszłym roku. Propozycja ministerstwa zaniepokoiła techników, ci obawiają się m.in. ograniczenia uprawnień zawodowych. Technicy nie zgadzają się również na drastyczne zmniejszenia godzin nauczania z 1904 do 1360. Zapytaliśmy, co o zaproponowanym przez ministerstwo programie uważa natomiast NIA?

W środę w ministerstwie zdrowia odbyło się spotkanie w tej sprawie. Z prośbą o komentarz dotyczący nowej podstawy programowej zwróciliśmy się do Tomasza Leleno, rzecznika NIA.

- W środę, 12 grudnia br. w siedzibie resortu zdrowia odbyło się spotkanie uzgodnieniowe, dotyczące projektu nowej podstawy programowej dla zawodu technika farmaceutycznego. W trakcie spotkania przedstawiono założenia projektu, idące w kierunku podniesienia poziomu kształcenia osób chcących w przyszłości kształcić się w tym zawodzie. Co do zasady popieramy kierunek prowadzonych prac, zmierzający do zastąpienia dotychczasowego kształcenia w zaocznych, weekendowych szkołach, kształceniem prowadzonym przez szkoły policealne w trybie stacjonarnym.  Równie ważne jest też dwukrotnie zwiększenie liczby godzin obowiązkowych praktyk zawodowych (z 4 do 8 godzin) oraz zwiększenie bazy dydaktycznej dla szkół prowadzących takie kształcenie - mówi nam Tomasz Leleno. 

- W naszym przekonaniu przyszli absolwenci tych szkół powinni być również merytorycznie przygotowani do pracy w aptekach szpitalnych i działach farmacji szpitalnej, gdzie mogliby - pod nadzorem farmaceuty - sporządzać i wydawać leki na oddziały, czy też na potrzeby szpitala przygotowywać zamówienia na leki. Dlatego zaproponujemy rozwiązania prawne umożliwiające wykorzystanie ich potencjału w tym zakresie - tłumaczy rzecznik NIA dodając - Należy wyraźnie zaznaczyć, iż omawiany projekt nie odnosi się do uprawień techników farmaceutycznych. Te określone są w Prawie farmaceutycznym i pozostają na dotychczasowym poziomie. 

Anna Grela

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz