Szczepienia przeciwko grypie? Najchętniej w aptece

17 Grudnia 2018, 11:18 szczepienie

Odsetek pacjentów zaszczepionych przeciwko grypie w brytyjskich gabinetach lekarzy rodzinnych maleje – donosi portal The Pharmaceutical Journal. Zdaniem brytyjskich ekspertów z Public Health England nie ma jednak powodów do paniki, bowiem świadczenia profilaktyczne przejmują apteki, w których odsetek zaszczepionych na grupę istotnie rośnie.

Najnowsze dane Public Health England (PHE) wyraźnie wskazują, że w grudniu odsetek osób zaszczepionych przeciwko grypie w gabinetach lekarzy rodzinnych zmalał w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku. Brytyjskie statystyki mówią bowiem o 65 proc. osób po 65 roku życia i 41 proc. kobiet w ciąży, które do grudnia 2018 przyjęły szczepionki – to odpowiednio 4 proc. i 2 proc. mniej niż w rok wcześniej. 

W ocenie Paula Cosford’a, dyrektora medycznego  PHE, obecnie przygotowane preparaty zawierają szczepy właściwie dobrane do tegorocznego sezonu. Przyznaje jednek, że liczba zaszczepionych osób w gabinetach lekarzy rodzinnych spadła – także w grupach podwyższonego ryzyka powikłań pogrypowych – czyli w populacji osób 65 + oraz wśród kobiet w ciąży.

Spokojnie mamy apteki!

Eksperci zwracają jednak uwagę, że spadek liczby pacjentów zaszczepionych w gabinetach lekarzy nie zwiastuje klęski profilaktyki przeciwgrypowej. Według danych Komitetu Usług Farmaceutycznych (Pharmaceutical Services Negotiating Committee PSNC) tylko do 10 grudnia tego roku w aptekach zaszczepiło się 1,2 mln pacjentów i można uznać to za sukces porównując do 950 tys. pacjentów, którzy zdecydowali się na podobny krok w analogicznym okresie ubiegłego roku. 

Farmaceuci w rozmowie z portalem The Pharmaceutical Journal zwrócili również uwagę, że odsetek pacjentów zaszczepionych w ich aptekach byłby wyższy, gdyby nie rozłożona na trzy etapy dostawa szczepionek, które trafiały do placówek odpowiednio we wrześniu, październiku oraz listopadzie.

 AM

Zobacz również:

Pielęgniarki: Czy farmaceuci są gotowi do wykonywania szczepień w aptekach?

Australia: więcej szczepień w aptekach

ZZPF: Szczepienia w aptekach to uznany standard

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz