Top 30: leki, do których pacjenci od 2019 r. dopłacą mniej i te, które będą droższe

17 Grudnia 2018, 11:59 leki

Od stycznia zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych, a wraz z nią zmieni się poziom dopłat do części medykamentów dostępnych w aptekach. Które leki może być warto kupić wcześniej, a które będą dla pacjenta tańsze po nowym roku?

W związku z prowadzonymi przez ministerstwo zdrowia negocjacjami z koncernami farmaceutycznymi, część leków potanieje. Ale to powoduje, że poziom dopłat przez pacjentów do innych leków może wzrosnąć, ponieważ poziom dopłaty do leku przez NFZ jest ustalany w uproszczeniu w oparciu o najtańszy z grupy tych samych leków różnych producentów lub leków z tej samej grupy (nie identycznych, ale o bardzo podobnym działaniu). Pacjent może wtedy zmienić lek na tańszy odpowiednik lub dopłacić więcej z własnej kieszeni i nie dokonywać zmiany. 

Poniżej przedstawiamy listę 15 leków refundowanych i dostępnych w aptekach na receptę, do których dopłaty pacjentów najbardziej spadną oraz 15 do których mają wzrosnąć. Na razie nowa lista leków jest jeszcze projektem, więc mogą być drobne zmiany. 

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz