J. Szczurek-Żelazko: bezpłatne leki dla ciężarnych – katalog wskażą konsultanci krajowi

18 Grudnia 2018, 12:19 leki

Katalog bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży określą konsultanci krajowi i zarekomendują go ministrowi zdrowia – zapowiedziała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko informując, że projekt założeń do nowelizacji wprowadzającej program Ciąża plus został skierowany do procedowania na Komitet Stały Rady Ministrów.

W ubiegłym tygodniu zajął się nim komitet społeczny Rady Ministrów. - Będziemy podejmować starania, żeby jak najszybciej taka ustawa weszła w życie - zapewniała wiceminister.

- Zestaw leków ze specjalnej grupy leków „C” znajdzie się w rozporządzeniu ministra zdrowia – wyjaśniła. Dodała, że zostanie ustalony przez konsultantów krajowych i zarekomendowany ministrowi zdrowia.

Jak mówiła, leki bezpłatne dla kobiet w ciąży będą oznaczone na recepcie literą C, tak jak leki dla seniorów są oznaczane literą S. Będzie je mógł przepisać lekarz ginekolog położnik oraz lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Wstępnie na 2019 r. na ten cel zarezerwowane  jest 20 mln zł.

- Będą to leki niezbędne do zachowania zdrowia matki i dziecka – podkreślała J. Szczurek-Żelazko wyjaśniając, że to element realizacji programu rządowego, którego celem jest wspieranie rodzin.

BPO

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz