Od stycznia opieka nad ciężarnymi i porody według nowych standardów

18 Grudnia 2018, 13:04 ciąża

Od stycznia 2019 r. wejdą w życie nowe standardy organizacyjne opieki okołoporodowej, które zastąpią obecnie obowiązujące standardy postępowania medycznego dla kobiet w ciąży fizjologicznej. Co się zmieni? Czy poprawi się jakość opieki nad kobietami w ciąży i podczas porodu?

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko wyjaśnia, że celem wprowadzenia nowych standardów jest ujednolicenie sposobów postępowania we wszystkich miejscach, gdzie kobiety decydują się na poród. Jak podkreśla, obecnie jest zbyt duża ingerencja medyczna, co pokazują wysokie wskaźniki cięć cesarskich oraz niskie wskaźniki dotyczące naturalnego karmienia.

- Korzyści dla kobiet to gwarancja podmiotowości i bezpieczeństwa oraz taki sam sposób postępowania w każdym szpitalu – wskazuje wiceminister.

W myśl nowych standardów opieki duży nacisk ma być położony na edukację: przeprowadzana ma być diagnoza wiedzy przyszłej mamy o zdrowym stylu życia i ustalany plan edukacji w tym zakresie.

Nowością będzie też ocena stanu psychicznego, ryzyka depresji. Taka ocena będzie dokonywana trzy razy w czasie ciąży. W przypadku stwierdzenia takiego ryzyka, lekarz lub położna prowadzący ciążę, będą mieli obowiązek skierowania ciężarnej do psychologa.

Obowiązkowe będzie ponadto zapoznanie ciężarnej z miejscem porodu, czyli oprowadzenie po oddziale, a także poinformowanie o dostępnych metodach niwelowania bólu podczas porodu.

- Kobieta w procesie edukacji  powinna odbyć konsultację anestezjologiczną w ostatnim trymestrze ciąży, aby poznać metody znieczulenia i wspólnie z anestezjologiem podjąć decyzję – mówiła wiceminister.

Standardy mają też uporządkować kwestię badań, do których kobieta ma prawo w ciąży, oraz terminów ich wykonywania.

Nowy element to także odejście od obligatoryjnej hospitalizacji kobiety po 40 tygodniu ciąży. Jak wyjaśniła wiceminister, jeżeli ciąża będzie przebiegała bez niepokojących objawów zagrażających zdrowiu i życiu, to ciężarna będzie zgłaszała się na kontrole, ale będzie mogła pozostać w domu, a nie będzie musiała obligatoryjnie przebywać w szpitalu.

Nowe standardy organizacyjne mają dotyczyć nie tylko ciąży fizjologicznej,  jak obecne, ale także ciąży powikłanej.

Jak mówiła wiceminister, weryfikacja realizacji standardów, tak jak do tej pory, będzie leżała w gestii NFZ, jako element kontroli realizacji świadczeń.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz