Resort zdrowia z NIZP-PZH spytają Polaków m.in. o prywatne wydatki na zdrowie

19 Grudnia 2018, 12:30 pieniądze

Jakie dokładnie świadczenia Polacy kupują za własne pieniądze w poszczególnych regionach - m.in. tego chce się dowiedzieć resort zdrowia przy okazji uzupełniania map potrzeb zdrowotnych. Teraz ma tylko dane z GUS, bardzo ogólne jeśli chodzi o strukturę wydatków, ale za to na poziomie gminy, powiatu, czy województwa. Dane mają być uzupełnione dzięki ankietom, które wykona Państwowy Zakład Higieny. Po co te informacje?

- Chcemy mieć szerszą wiedzę na temat zaspokojenia potrzeb zdrowotnych, by móc lepiej dostosować politykę zdrowotną. W danych GUS widzimy, że poziom korzystania z publicznej i prywatnej opieki może się znacznie różnić między gminami. Widać w tych danych też pewne trendy - mówi  Jakub Adamski, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii w Ministerstwie Zdrowia. 

- Musimy poprawić jakość danych, oderwać się od danych NFZ, które dotyczą już rozliczonych procedur, ale nie obrazują wszystkich wykonanych świadczeń. Czasem pacjenci nie chcą stać w kolejce, leczą się prywatnie. Potrzebna jest też społeczna ocena potrzeb zdrowotnych. Idziemy w bardzo daleką współpracę z NIZP-PZH i Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. PZH będzie realizował badania ankietowe obywateli dotyczące tego, jak widzą potrzeby zdrowotne i jakie mają wydatki - mówi Adamski.

Działania te będą realizowane w 2019 r.

Informacje te mają posłużyć w przyszłości m.in. w planowaniu wydatków publicznych na ochronę zdrowia i lokowaniu inwestycji, tak by zwiększać dostęp do świadczeń i niwelować białe plamy na mapie ochrony zdrowia. 

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz