Niemcy: Miażdżąca krytyka nowych zasad przyjęć na studia medyczne

19 Grudnia 2018, 13:18 lekarze

W ubiegłym tygodniu ministerstwo zdrowia w Niemczech opublikowało wstępny szkic nowych zasad przyjęć na studia medyczne. Spotkały się one z miażdżącą krytyka ze strony lekarzy i przyszłych studentów.

 

Zmiana prawa wynika z wyroku sądowego z 2017 roku, kiedy to nakazano zwiększenie wagi ocen z matury. W przyszłości 30 procent miejsc na studiach medycznych, a nie 20 proc. jak to jest obecnie, zostanie zarezerwowane dla najlepszych abiturientów. 60 procent studentów uniwersytety będą mogły wybrać na podstawie własnych kryteriów przyjęć.

Związki lekarzy podkreślają, że potrzebne są „ jednolite, ustrukturyzowane i przejrzyste wytyczne dotyczące przyjęć na medycynę". - Dla nas szczególnie rozczarowujące jest, że Landy te nie wykazują chęci do zauważalnego zwiększenia liczby miejsc na studiach w dziedzinie medycyny - skomentował Victor Banas, reprezentant studentów.

Doświadczenie zawodowe nisko punktowane

Duże kontrowersje wzbudziło zmniejszenie wagi doświadczenia zawodowego przy przyjęciu na studia. Dla kandydatów z doświadczeniem medycznym zostanie zarezerwowane 10 proc. miejsc, zamiast dotychczasowych 20 proc. W planach jest też zlikwidowanie wieloletniego okresu oczekiwania do 2 lat.

Z kolei przedstawiciele studentów domagają się zwiększenia całkowitej ilości miejsc na studiach medycznych, w sytuacji gdy w kraju istnieje niedobór lekarzy. Uważają też, że przy przyjęciu należy podkreślić wagę doświadczenia zawodowego, oraz oceniać kompetencje społeczne i motywacje kandydatów. Rozwiązaniem mogłoby być też zarezerwowanie miejsc dla kandydatów, którzy w przyszłości zechcą pracować jako lekarze rodzinni.

Nowe zasady przyjęć na studia medyczne będą mogły zostać wprowadzone najwcześniej w 2020 roku, a od 2019 ruszy specjalny portal elektroniczny przeznaczony do rejestracji na studia medyczne.

Źródło: aerzteblatt

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz