Łanda zapowiada duże zmiany w refundacji

10 Grudnia 2015, 15:24

- Obecnie trwają prace nad dużą nowelizacją ustawy refundacyjnej. Chcemy zredukować deficyt handlowy w dziedzinie leków z innymi krajami świata. To opinia nie tylko Ministerstwa Zdrowia, ale również Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Gospodarki. W ustawie refundacyjnej jest zapis o preferencji dla firm, które w Polsce produkują leki. Dotychczas nie używano tego kryterium, a teraz Komisja Ekonomiczna będzie brała to rozwiązanie pod uwagę - powiedział Krzysztof Łanda.

Wiceminister podkreślił, że ustawa refundacyjna jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ale posiada pewne niedociągnięcia. Wśród najważniejszych kwestii do rozwiązania jest m.in. sprawa określania odpłatności leków przez lekarzy, eksportu leków oraz wyrównanie ich cen urzędowych. – To oczywiste, że lekarze muszą określać odpłatność leków. Dodatkowo, niezwykle ważne jest, by leki w chorobach ultrarzadkich były refundowane z pominięciem analizy ekonomicznej, która nie ma sensu, a z kolei z uzasadnieniem ceny. Chcę dokładnie znać pełne uzasadnienia, dlaczego cena danego leku jest taka, a nie inna – podkreślił Łanda.

Zdaniem wiceministra w Komisji Ekonomicznej oraz AOTMiT powinny być osoby wyjątkowo kompetentne: - Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której osoby pracujące w tych ciałach nie przeszły kursów z EBM, HTA, VBP. Musimy również skupić się na bardziej zaawansowanym wykorzystaniu instrumentów podziału ryzyka.

Wiele pozostaje do zrobienia w dziedzinie eksportu leków – mówił. Jego zdaniem ostatnia nowelizacja PF zablokowała legalny wywóz leków, ale zapomniała o nielegalnym. Ministerstwo Zdrowia powinno zajmować się jedynie problemem wywozu leków refundowanych. Toczą się rozmowy z EFFPIA (przyp. red. European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations) oraz z centralami największych firm farmaceutycznych w sprawie możliwości znalezienia rozwiązań, które ograniczą eksport równoległy leków. Polskie przedstawicielstwa firm farmaceutycznych nie wydają się zainteresowane tym tematem. Łanda dodał, że jeśli chodzi o leki refundowane, należy jak najszybciej wyrównać ceny urzędowe do takiego poziomu, by eksport zniwelował braki na rynku polskim. Ceny urzędowe w górę, ceny efektywne w dół. - Musimy zadbać o pacjentów, aby ich opłaty były najlepiej niższe, przy jednoczesnym zadbaniu o producentów.

 - Zmiany wymaga też sam system rozmów ministerstwa z interesariuszami. Najważniejszy jest dialog. Co dwa tygodnie będą odbywały się tzw. „śniadania wtorkowe”, od godz. 10.00 do 12.00. Każdy uczestnik będzie mógł zaprezentować 10-minutową prezentację, z czego 3 minuty należy poświecić na przedstawienie problemu, a 7 na jego rozwiązanie.

Krzysztof Łanda przedstawił swoje stanowisko na konferencji pod hasłem: „Finansowanie świadczeń zdrowotnych i refundacja leków – diagnoza potrzeb priorytetowych”.

AP

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz