Parlament Europejski o czynnikach rakotwórczych w kolejnych substancjach

20 Grudnia 2018, 15:31 Parlament Europejski

Bruksela - Europejczycy powinni być lepiej chronieni przed substancjami rakotwórczymi na stanowiskach pracy w przemyśle chemicznym, motoryzacyjnym i wydobywczym. Parlament Europejski ustala nowe normy dotyczące czynników rakotwórczych.

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu zdecydowaną większością głosów poprawkę do dyrektywy UE w sprawie czynników rakotwórczych i mutagenów.

To ustanowi ograniczenia dla ośmiu innych prawdopodobnie rakotwórczych substancji, w tym spalin z silników diesla. Według Parlamentu Europejskiego, nowotwory to główna przyczyna śmierci związana z pracą zawodową.

Zgodnie z dyrektywą UE w sprawie czynników rakotwórczych i mutagenów pracodawcy muszą zapewnić, że ich pracownicy w miejscu pracy są w jak największym stopniu chronieni przed podejrzanymi substancjami. Substancje, które zostały w ostatnim glosowaniu uznane za rakotwórcze, obejmują wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które są stosowane np. do produkcji papieru, barwników, farmaceutyków, tworzyw sztucznych lub klejów oraz do czyszczenia części metalowych, a także produkcji spalin samochodowych.

Bezpieczeństwo pracowników na pierwszym miejscu

- W Unii Europejskiej miliony pracowników są narażone na wyziewy z silników wysokoprężnych - powiedział Claude Rolin z Europejskiej Partii Ludowej, zaangażowany w opiniowanie o nowych substancjach rakotwórczych.

- Niedopuszczalne jest, aby pracownicy tracili zdrowie i życie, próbując zarabiać na chleb - ocenił.

Niektóre kraje, takie jak Niemcy, wprowadziły już wcześniej własne ograniczenia dla tych substancji, ale nie tak ostre, jak nowe przepisy UE. Formalnie na wprowadzenie zmian w Dyrektywie musi się teraz zgodzić Rada Państw Członkowskich. Następnie kraje członkowskie mają dwa lata na wdrożenie nowych zasad. 

Źródło: aerzteblatt.de

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz