Warczyński o pakiecie onkologicznym: Mamy roczną perspektywę, niezbędna analiza i zmiany ustawowe

10 Grudnia 2015, 17:06 Warczyński

Mamy roczną perspektywę, niezbędna jest głęboka analiza  i poprawki nie tylko już na poziomie rozporządzenia, bo tam zmieniliśmy już wszystko co można było zmienić, ale trzeba iść drogą ustawową i wprowadzić zmiany w ustawie o świadczeniach, ponieważ wiele zasad funkcjonowania pakietu jest zapisana właśnie tam – powiedział Piotr Warczyński odpowiadając dziś w Sejmie na pytania posłów PiS w sprawie pakietu onkologicznego.

Pytanie o konsekwencje finansowe pakietu onkologicznego dla publicznych placówek onkologicznych w Polsce zadali posłowie  Andrzej Kryj i  Anna Kwiecień z PiS.

Wiceminister wyjaśniał m.in., że wycena świadczeń w pakiecie onkologicznym i poza pakietem onkologicznym jest identyczna. Jego zdaniem problemem może być natomiast fakt, że NFZ kontraktuje te świadczenia osobno, czyli nielimitowane w pakiecie w ustalonej przez dyrektora oddziału NFZ proporcji  i jako wykonane poza pakietem także ustalone w jakiejś proporcji. Jak mówił minister:  –  Założeniem było, że te stosunki mają być płynne. To świadczeniodawcy mieli decydować o tym w jakim zakresie będą korzystali z nielimitowych i limitowych. Zdaniem ministra podstawowym problem może być zbyt sztywne podejście do tych proporcji:  –   Na przykład jeśli są podmioty w których jest przewaga nielimitowych w stosunku do limitowych, a dyrektor oddziału akurat założył, że jest odwrotnie. I to może prowadzić do zadłużania się  –  mówił

Zdaniem ministra ten problem przede wszystkim musi rozpoznać NFZ. Ministerstwo planuje natomiast spotkanie z dyrektorami placówek, które borykają się z tym problemem, głownie dot. centrów onkologii.

Warczyński podkreślał, że końcówka roku jest tym idealnym momentem na spojrzenie perspektywiczne na funkcjonowanie pakietu onkologicznego. I to jego zdaniem będzie dobry moment żeby poprawić to co źle funkcjonuje. Przypominał także, że pierwsze poważne zmiany w pakiecie wprowadzono już w listopadzie. Teraz do zmian wprowadzonych w rozporządzeniach dostosowywane są zarządzenia prezesa NFZ i jak stwierdził te zmiany w praktyce będą obowiązywały od stycznia.

Poseł Kwiecień dopytywała natomiast o zbyt niską wyceną diagnostyki oraz zaniżoną wycenę hospitalizacji w stosunku do chemioterapii i radioterapii.

Wiceminister wyjaśnił, że zmiana wycen była  spowodowana koniecznością odejścia od płacenia za hospitalizację pacjenta na rzecz płacenia za jego leczenie, ponieważ ok. 10% pacjentów leczonych tymi metodami nie wymaga pozostania w szpitalu:  – Po wprowadzeniu pakietu onkologicznego zaszły zmiany organizacyjne dot. zasad funkcjonowania opieki koordynowanej w onkologii. Przed pakietem ten system był tak zorganizowany, że cena hospitalizacji była wyższa niż cena leczenia onkologicznego. Pakiet onkologiczny odwrócił  te proporcje, oferując jednocześnie nielimitowane finansowanie wszystkich świadczeń  – mówił. 

Jego zdaniem nie wszyscy jednak zdążyli przystosować się do tej zmiany:  –   Nie wszyscy mieli szansę dobrze się do tego przygotować ponieważ było na to mało czasu. Myślę, że ten problem stał się teraz znacznie mniejszy i duża część szpitali zdołała się już przestawić na ten nowy system i  skupia się na liczbie pacjentów a nie samej hospitalizacji. Trzeba bowiem pamiętać, że tylko ok. 10% pacjentów leczonych tymi metodami wymaga hospitalizacji. I to zaczyna powoli sprawnie działać w zakresie hospitalizacji jednodniowych czy leczenia ambulatoryjnego – powiedział Warczyński.

Wiceminister poinformował także, że ministerstwo zdrowia planuje zorganizować  spotkanie z dyrektorami szpitali onkologicznych.

AG

Źródło: sejm.gov.pl

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz