Refundacja: na nowej liśćie m.in. lek na SMA, raka płuc i białaczkę

21 Grudnia 2018, 18:21 leki

Jest już pełen projekt listy leków refundowanych, która ma obowiązywać od nowego roku. 

Do programów lekowych dołączy kolejny lek na raka płuca firmy Roche. Chodzi o poszerzenie dostępności do leczenia immunologicznego atezolizumabem dla pacjentów z płaskonabłonkowym i niepłaskonabłonkowym rakiem płuca w drugiej linii leczenia.

Nową substację dostaną także pacjenci z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL). Wenetoklaks - lek ratujący życie pacjentom z PBL - został wpisany na listę leków refundowanych.  Od 1 stycznia 2019 roku będzie finansowany ze środków publicznych w ramach programu lekowego dla pacjentów z mutacją TP53 lub delecją 17p, którzy przestali odpowiadać na ibrutynib. Wenetoklaks pozwoli przedłużyć ich życie i poprawi jego jakość.

Leczenia doczekali się wreszcie też chorzy na SMA. Nusinersen zostanie objęty w Polsce pełną refundacją dla wszystkich chorych na rdzeniowy zanik mięśni.

Wygląda na to, że wszedł też jeden odpowiednik Humiry - lek Imraldi Biogenu. 

Projekt dostępny jest tutaj

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

wiatr Czwartek, 27 Grudnia 2018, 8:01
Koszt 800 chrych dla leku Nosinersen to przy ofiacjalnej cenie 1,5 mld !!! Nawet jak firma zeszła z ceny (ile? na pewneo nie 99%?) to koszty dla podatnika ogromne a leczenie dzieci do końca życia a dla dorosłych mizerny
No to się kolejna firma dogadał z Czechem Panie Arłukowicz prosze nie odpuszczać i wszystko skrzętnie zapisywać na przysżłość