Wielka Brytania atrakcyjna dla lekarzy spoza Europy

27 Grudnia 2018, 10:42 lekarze

Najnowsze dane brytyjskiej General Medical Council wskazują na rekordowy przyrost liczby lekarzy spoza Europy, którzy chcą wykonywać swój zawód na wyspach. Tylko w mijającym roku liczba chętnych, którzy zdawali egzamin uprawniający do pracy w zawodzie, była o 75 proc. wyższa.

 

Liczba chętnych przystępujących do egzaminów oceniających umiejętności zawodowe i językowe Professional and Linguistic Assessments Board  PLAB 1 oraz PLAB 2 z roku na rok rośnie.

Co ciekawe coraz więcej chętnych lekarzy pochodzi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. W mijającym roku do pierwszej części egzaminu (PLAB 1) uprawniającego do złożenia wniosku o rejestrację prawa wykonywania zawodu na wyspach przystąpiono 7559 razy w porównaniu do 5411 razy - rok wcześniej (oznacza to wzrost o 40 proc.).

Natomiast do drugiej części egzaminu (PLAB 2) – oceniającej umiejętności kliniczne – przystąpiono 5227 razy w 2018 roku w porównaniu do 2970 razy rok wcześniej – co oznaczało blisko 76 proc. wzrost rok do roku.

W ocenie prof. Terence’a Stephensona- ustępującego przewodniczącego GMC - w minionym roku liczba lekarzy spoza UE chcących uzyskać uprawnienia do leczenia pacjentów w Wielkiej Brytanii niemal się podwoiła. Jego zdaniem zwiększone zainteresowanie uznaniem prawa wykonywania zawodu w Wielkiej Brytanii jest również związane z prowadzonymi obecnie negocjacjami w sprawie Brexitu.

Źródło: BMJ

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz