W Zabrzu świętują setny przeszczep w 2018 roku

27 Grudnia 2018, 11:50 lekarze operacja wyroby medyczne

Lekarze i personel medyczny Śląskiego Centrum Chorób Serca ma powody do dumy. W ośrodku przeprowadzono właśnie setną transplantację w 2018 roku. Prof. Marian Zembala - dyrektor zabrzańskiej placówki – wierzy, że ambity program transplantacji będzie się dalej rozwijać w 2019 roku.

O setnym przeszczepie wykonanym w zabrzańskim ośrodku poinformował o północy dr hab. Michał Zembala, kierownik Programu Transplantacji Serca w Śląskim Centrum Chorób Serca. W tym roku w placówce wykonano bowiem 74 przeszczepy serca oraz 26 płuc. 

- To wielka radość, uznanie dla całej zabrzańskiej Transplantologii, lekarzy i pielęgniarek oraz fizjoterapeutów, specjalistów kardiologów, kardiochirurgów, pulmonologów, anestezjologów i lekarzy innych specjalności i personelu medycznego. Radość tym większa i ważniejsza, ze w Polsce, w 38mln kraju, jeszcze do niedawna chorzy z nieodwracalnym uszkodzeniem płuc dorośli i dzieci szansy ratunku nie mieli- podkreślił prof. Marian Zembala 

Jego zdaniem dokonanie zespołu to sukces „o jakim jeszcze niedawno nikomu w Polsce się nie śniło”. Zabrzańska placówka jest pod tym względem liderem, a prowadzony przez nią program to jeden z najbardziej dynamicznych i aktywnych programów transplantacyjnych w Europie - zarówno pod względem jakościowym i ilościowym. Co więcej w ocenie dyrektora SCCS stanowi o postępie całej Polskiej transplantologii i medycyny. 

Profesor Marian Zembala dodał również, że dzięki aktywności polskich lekarzy dostępność do transplantacji jest nieporównywalnie większą niż przed laty. Szczegolnie dla chorych z nieodwracalnym uszkodzeniami takich narządów jak serce, płuca, wątroba, nerki czy nawet twarz. 

- Musimy wierzyć i zrobić wszystko, by ten ambitny program transplantacji rozwijać w przyszłym roku, dzięki czemu damy szansę na uratowanie życia większej liczbie chorych.
Dziękuję wszystkim liderom zabrzańskiej kardiochirurgii i transplantologii oraz współpracującym z nami lekarzami z całego kraju za ten potrzebny wysiłek. Jesteśmy współtwórcami naszego zabrzańskiego sukcesu, dzięki któremu spełniany również marzenia prof. Religii i nas wszystkich, aby nie ustawać w ratowaniu życia i przywracaniu zdrowia- podkreślił prof. Marian Zembala. 

Jednocześnie dyrektor SCCS podziękował „za dobrą i profesjonalną współpracę” Poltransplantowi, a także Ministrowi Zdrowia i NFZ oraz władzom SUM WL w Zabrzu za okazywane zabrzańskiej placówce wsparcie.

- Bez tej pomocy i życzliwości byłoby trudno Nam wypełnić te ambitne i trudne zadania -  ocenił Marian Zembala.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz