M. Czech: Leki na SMA, raka płuca i białaczkę na nowej liście refundacyjnej

27 Grudnia 2018, 15:04 leki

Lek na SMA, kolejne leki na raka płuca i białaczkę znalazły się na nowej liście refundacyjnej, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2019 r.  – poinformował w czwartek na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Marcin Czech.

Jak podkreślał M. Czech, nowa lista przynosi wiele korzystnych zmian zwłaszcza w zakresie programów lekowych.

Wiceminister poinformował, że nusinersen, jedyny zarejestrowany lek stosowany w terapii SMA, będzie dostępny dla wszystkich polskich pacjentów chorych na rdzeniowy zanik mięśni. Chodzi o ok. 700 osób.

- Wszystkie potrzebujące dzieci i cała populacja osób, dla których obecnie choroba jest wyrokiem śmierci, otrzymają leczenie. Prace nad tym trwały kilka miesięcy. To nasz wspólny sukces. Na ostatnim etapie minister prowadził negocjacje z producentem na najwyższym szczeblu - mówił wiceminister.

Prof. Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego stwierdziła, że to przełomowa decyzja, ponieważ dotyczy przełomowego leku, pozwala zmieniać znacząco losy chorych na SMA. - Do tej pory było tylko leczenie objawowe i podtrzymywanie funkcji pacjentów. Pacjenci dostaną dostęp do jedynego na świecie leku, który pozwala zmienić rokowania i los chorych, wpływa na zatrzymanie postępu choroby. Dziękujemy za ten lek - mówiła.

Wyjaśniła, że rocznie w Polsce rodzi się ok. 50 dzieci chorych na SMA i połowa z nich ma najcięższy typ choroby, gdzie postępuje niewydolność oddechowa i pod koniec pierwszego roku życia dochodzi do śmierci. Jak mówiła, dzieci, które otrzymają lek, rozwijają się jak dzieci zdrowe. 

Kacper Ruciński, prezes fundacji SMA, podziękował za refundację leku dla całej populacji chorych. Jak mówił, obecnie chorzy szukali leczenia w innych krajach Unii i wyjeżdżali z Polski. - Teraz ci, którzy wyjechali mogą wrócić - dodał. - Co roku było ok. 30-40 zgonów z powodu SMA. Teraz to przechodzi do historii - podkreślił.

M. Czech dopytywany o koszty tej terapii, wyjaśnił, że zawarto z producentem porozumienie zawierające instrument dzielenia ryzyka a cena jest objęta tajemnicą przedsiębiorstwa. Decyzja refundacyjna została wydana na dwa lata.

Nowe leki dla chorych na raka płuca

Korzystne zmiany w poprawie dostępności do leczenia obejmą też pacjentów cierpiących na raka płuca. Tecentriq (atezolizumab) wchodzi na listę refundacyjną w ramach istniejącego programu lekowego: Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca i zostanie udostępniony jako nowa opcja terapeutyczna dla pacjentów w drugiej linii leczenia raka płuca o typie płaskonabłonkowym oraz rakiem płuca o typie innym niż płaskonabłonkowy.

Ponadto rozszerzono populację pacjentów, dla których dostępny będzie lek Xalkori (crizotinibum). Zostanie on objęty refundacją w programie „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca w ramach pierwszej linii leczenia, a ponadto w populacji pacjenów z re-aranżacją genu ROS1.

Prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej ocenił, że te zmiany, które ostatnio weszły dobrze wpisują się w kierunek, w którym zmierza w ogóle onkologia, czyli personalizacji i indywidualizacji postępowania.

- Atezolizumab to możliwość indywidualizacji leczenia - zaznaczył. - Kształt tych możliwości terapeutycznych w zaawansowanym niedrobnokomórkowym raku płuca, to dzisiaj, to jest właściwie wszystko to, co powinniśmy mieć, co nie oznacza, że za jakiś czas, za dwa tygodnie, trzy miesiące, pół roku, bo ta wiedza w takim tempie się zmienia, nie będzie potrzebna decyzja o rozszerzeniu - mówił.

Zmiany dla chorych na białaczkę

Kolejny nowy lek na liście to Venclyxto (Venetoclaxum) w ramach nowego programu lekowego „Leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej wenetoklaksem”.

Prof. Ewa Lech-Marańda, krajowy konsultant w dziedzinie hematologii, podkreśliła, że do tej pory nie było dla części chorych żadnej alternatywnej metody leczenia. - Dzięki zastosowaniu tego leku możliwe jest osiągnięcie 12 miesięcznego przeżycia u 90 proc. chorych. Był to lek, na którego refundację czekali wszyscy chorzy - mówiła. 

Najmłodsi pacjenci z dostępem do leku na padaczkę lekooporną

Jak podkreślał wiceminister nowa lista zawiera też zmiany korzystne dla najmłodszych pacjentów. Utrzymana została refundacja leku Diacomit, stosowanego przy ciężkiej dziecięcej padaczce lekoopornej. Z kolei dzieci z wadami serca manifestującymi się zmianami hemodynamicznymi będą miały zabezpieczony dostęp do profilaktyki zakażenia wirusem RS.

Wskazania pozarejestracyjne

Na nowej liście refundacją znalazły się także produkty lecznicze zawierające substancje czynne: rysperydon, sulpiryd, arypiprazol, zyprazydon oraz topiramat. Refundacją zostały objęte we wskazaniu pozarejestracyjnym – zespół Tourette’a.

Produkty lecznicze zawierające amantadynę zostały objęte refundacją we wskazaniu pozarejestracyjnym – dyskineza późna u osób dorosłych – leczenie.

Lista w liczbach

Jak podkreślał M. Czech przy pracach nad kolejną listą, priorytetem były wnioski dotyczące przedłużenia decyzji. - Podjęliśmy 3180 decyzji refundacyjnych dla 2259 leków. Do projektu obwieszczenia zostały dodane 44 produkty, w tym 28 produktów i dwa wyroby medyczne w ramach listy aptecznej,  jeden produkt leczniczy w ramach katalogu chemioterapii oraz 13 produktów leczniczych w ramach programów lekowych - wyliczał wiceminister.

Dla 1371 produktów leczniczych wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu od 1 gr do 1836 zł, natomiast dla żadnego produktu leczniczego nie wprowadzono podwyżki urzędowych cen zbytu.

Dla 2382 produktów leczniczych spadną ceny detaliczne od 1 gr do 84,94 zł. Z kolei dla 296 produktów leczniczych wzrosną ceny detaliczne od 1 gr do 1,11 zł.

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz