Apteki: MZ w sprawie niepełnych danych na recepcie. Jakie zmiany od 2019 r.?

27 Grudnia 2018, 15:02 recepta e-recepta

Od nowego roku rusza obowiązek elektronicznego otaksowania papierowych recept. MZ wydało komunikat w sprawie tego, jak postępować, gdy na recepcie brakuje niektórych informacji. 

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w związku z powstaniem z dniem 1 stycznia 2019 roku obowiązku elektronicznego otaksowania recept w postaci papierowej.

 

Resort zdrowia przypomina, że:

- recepty, które nie będą zawierały danych pacjenta, o których mowa w art. 96a ustawy Prawo farmaceutyczne, w szczególności numeru PESEL, mogą zostać zrealizowane po określeniu tych danych przez osobę wydającą produkt leczniczy na podstawie dokumentów przedstawionych przez osobę okazującą receptę (podstawa prawna: §10 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia MZ z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept);

- recepty, które nie będą zawierały identyfikatora pracownika medycznego lub danych dotyczących osoby uprawnionej do wystawiania recept albo podmiotu, mogą zostać zrealizowane po określeniu tych danych przez osobę wydającą produkt leczniczy na podstawie posiadanych danych (podstawa prawna §10 ust. 2 pkt 1 lub 2 rozporządzenia MZ z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept).

Ministerstwo podkreśla, że osoba wydająca produkt leczniczy powinna zamieścić te dane w Dokumencie Realizacji Recepty.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Jacek Z Niedziela, 27 Stycznia 2019, 23:32
"... w szczególności numeru PESEL..." a jak sprawa się ma w odniesieniu do turystów, którzy nie posiadają polskiego numeru PESEL? Nie będą mogli zrealizować recepty?
XXXY Poniedziałek, 31 Grudnia 2018, 12:38
Komu potrzebne te wszystkie dane? Chyba ABW...????