Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?

31 Grudnia 2018, 7:59 paczka papierosów nikotyna tytoń

Wiele osób Nowy Rok uznaje za idealny moment na kluczowe, życiowe zmiany. Jedną z najczęściej podejmowanych decyzji mających wpływ na zdrowie jest zerwanie z nałogiem palenia. Niestety nawet 90 proc. palaczy wraca do nałogu. Eksperci podpowiadają – jak wytrwać w swoim postanowieniu.

Badania Narodowego Instytutu Zdrowia w USA wskazują, że w przypadku uzależnień od substancji lub zachowań wskaźnik powrotów do nałogu (i to już w ciągu dwóch lat po zakończonej terapii) wynosi średnio 65 proc. W efekcie nałogowi palacze nawet kilkukrotnie w ciągu swojego życia podejmują próby zerwania z nałogiem. 

- Naturalnie, są mniej i bardziej efektywne metody walki z paleniem tytoniu. Według badań publikowanych w Journal of American Medical Association najskuteczniejszą obecnie metodą, dającą ok. 30 proc szans na powodzenie, jest stosowanie nikotyny w innej postaci (produktów nikotynozastępczych – przyp. redakcji) – przyznaje dr hab. Mateusz Gola, kierownik Pracowni Neuronauki Klinicznej, Instytutu PsychologiiPAN. Niestety wskazuje to, że nawet najskuteczniejsza metoda jest w zasadzie… mało skuteczna.

- Podobnie jest w przypadku wielu innych nałogów. Warto się zatem zastanowić, dlaczego ludzie wracają do szkodliwego uzależnienia? Najważniejszym powodem jest głód nałogowy, czyli wewnętrzny przymus sięgnięcia po papierosa- ocenia psycholog. Podkreśla również, że palacze czy osoby uzależnione od innych substancji psychoaktywnych bądź zachowań (hazard, gry komputerowe) nie są zwykle w stanie bezpośrednio kontrolować głodu nałogowego. Jego zdaniem osoby zmagające się z nałogiem mogą jednak aktywnie wpływać na życiowe sytuacje, które sprzyjają jego powstawaniu. W efekcie daje to nadzieję, na skuteczną walkę z uzależnieniem.

- Najczęściej potrzebę palenia intuicyjnie łączymy z kilkoma czynnikami, np. stresem lub piciem alkoholu. Tymczasem zwykle jest tak, że powstanie głodu nałogowego jest wynikiem splotu bardzo wielu czynników. Może być przecież tak, że wspomniany stres wynika tak naprawdę ze skrajnego zmęczenia lub kiepskiego snu. By skuteczniej walczyć z uzależnieniem, warto poznać takie zależności, by móc zapobiegać ich wystąpieniu- ocenił psycholog.

Ekspert przyznaje, że samodzielne określenie czynników ryzyka i występujących między nimi połączeń jest niezwykle trudne. Dlatego też zachęca do uczestnictwa w projekcie badawczym, jaki psychologowie z Polskiej Akademii Nauk rozpoczęli w listopadzie. Prowadzone przez nich badanie ma pomóc w lepszym zrozumieniu problemu nawrotów w uzależnieniach.

- Za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej o nazwie Nałogometr zbieramy anonimowo dane o uzależnieniach. Dzięki nim wiemy, które czynniki i w jakiej konfiguracji powodują powstanie głodu nałogowego – zaznacza mgr Maciej Skorko, współtwórca aplikacji z Instytutu Psychologii PAN. – Każdego, kto zmaga się z uzależnieniem, zachęcamy do pobrania aplikacji ze strony www.badanienalogow.pl. Po 30 dniach korzystania z Nałogometru użytkownik otrzymuje raport, dzięki któremu może lepiej zrozumieć naturę swojego nałogu.

Psycholodzy podkreślają, że pozytywnym trendem jest to, że z roku na rok coraz mniej Polaków sięga po papierosy. Według danych zbieranych co roku przez CBOS oraz OBOP w 1974 roku regularnie paliło tytoń ok. 41 proc. Polaków natomiast w 2015 roku wskaźnik ten wynosił już 14 proc. dla mężczyzn i 12 proc. dla kobiet.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz