Niemcy: rząd chce zmusić lekarzy do pracy wieczorami i w soboty

31 Grudnia 2018, 13:02 lekarz

Ubezpieczyciele chcą poszerzyć ofertę, tak aby gabinety lekarskie były otwarte także wieczorami i w soboty. Tymczasem lekarze wyrazili zdecydowany sprzeciw. Rząd chce więc wprowadzić w tym zakresie rozwiązania prawne.

Wiceprzewodniczący Związku Kas Chorych, Johann-Magnus von Stackelberg, wezwał lekarzy mających kontrakt z kasami chorych do otwarcia gabinetów wieczorami i w soboty. Ekspert ds. zdrowia SPD, Karl Lauterbach poparł w zeszłym tygodniu kasy chorych. Zdaniem K. Lauterbacha stanowisko ubezpieczycieli jest „słuszne i uzasadnione".

Wielu lekarzy nie pracowałoby w środy i piątki w godzinach popołudniowych, a zamiast tego popołudniami i w soboty. W dodatku Lauterbach uważa, że w grupowych praktykach lekarskich, medycy mogliby pracować na zmiany od 6 do 23.


Lekarze oburzeni


Pomysłem oburzeni są lekarze, zwłaszcza słowami jakoby medycy mieli spędzać wiele czasu na polu golfowym.

Twierdzą, że K. Lauterbach nigdy nie pracował w służbie zdrowia, więc nie jest w stanie zrozumieć specyfiki tej pracy.

- Nasi lekarze już teraz są blisko granicy wyczerpania - powiedziała Annette Rommel, wiceprzewodnicząca organizacji skupiającej lekarzy. - Jeśli będziemy nakładali na nich jeszcze większą presję, zaczną odchodzić z zawodu. To nie leży w interesie pacjenta - dodała.

Tymczasem rząd planuje przygotowanie prawnych rozwiązań, które będą przewidywały wydłużone godziny pracy lekarzy.


Źródło: aerzteblatt.de

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

mgr farm. Mariusz Politowicz Poniedziałek, 31 Grudnia 2018, 14:49
Chciałbym to zobaczyć! (sarkazm) Nie wydaje się możliwe, by leczyć ludzi z pistoletem przystawionym do głowy. Owszem, widziałem taka scenę w kultowym filmie, ale w życiu to niemożliwe. Nawet na tej scenie oparlem pewien felieton. Identycznie jest z dyżurami aptek. Odchodzą w przeszłość.