UK: jest odpowiedź NHS na politykę imigracyjną po Brexicie

31 Grudnia 2018, 13:54 lekarze

Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii zaplanował nowy system imigracyjny po Brexicie. NHS domaga się możliwości przepływu pracowników służby zdrowia.

Nowy system imigracyjny ma wprowadzić nową ścieżkę dla wykwalifikowanych pracowników, preferującą doświadczenie i talent w stosunku do narodowości.

NHS z niepokojem patrzy na nowe przepisy i powiększające się braki kadrowe.

– Niedawny raport zlecony przez Koalicję ujawnił, że w NHS za kilka lat może brakować 51 tys. pielęgniarek, czyli ilości personelu dla 45 szpitali – powiedział dyrektor naczelny NHS, Danny Mortimer. Według niego, propozycje zawarte w dokumencie imigracyjnym nie zapewniają długoterminowego rozwiązania uwzględniającego realne potrzeby w zakresie kadry medycznej.

Stowarzyszenie lekarzy rodzinnych z radością przyjęło informację o planowanym zniesieniu limitu na wizę dla wykwalifikowanych pracowników, w tym dla lekarzy rodzinnych.


Personel zza zagranicy uratuje Wielką Brytanię


– Usunięcie limitu wiz dla lekarzy i pielęgniarek z krajów spoza UE na początku tego roku ma kluczowe znaczenie i jest to część planów rządowych po Brexicie – twierdzą przedstawiciele stowarzyszenia lekarzy rodzinnych w UK. – W czasie, gdy nakłady pracy w praktyce lekarzy rodzinnych rosną, a liczba pracowników spada, pomimo rekordowej ilości lekarzy rodzinnych w trakcie specjalizacji, musimy zachęcać w pełni wykwalifikowanych lekarzy rodzinnych, aby zaczęli pracować w Wielkiej Brytanii - oceniają.

Pomimo tego NHS obawia się, że pułap zarobków 30 tys. funtów, zniechęci najlepszych pracowników z zagranicy.


Źródło: pharmatimes

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz