Apteki: MZ wychodzi naprzeciw żądaniu techników ?

02 Stycznia 2019, 9:28 erecepta ezdrowie ezla informatyzacja telefon cyfryzacja

Wdrożenie Internetowego Konta Pacjenta oraz e-recepty w praktyce aptecznej może okazać się bardziej skomplikowane, niż to się dotychczas wydawało. Na ważne problemy z ich wdrożeniem zwracają uwagę technicy farmaceutyczni i rozpoczynają akcję skarżenia działań resortu zdrowia i cyfryzacji.

Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek – IGWPAiA poinformowała swoich członków legitymujących się tytułem technika farmaceutycznego o rozpoczętej akcji informowania prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych o działaniach, które w ich odczuciu mogą zagrozić ich danym osobowym. Od dziś IGWPAiA zachęca do przesyłania skarg, w których poszczególni technicy informować będą prezesa UODO o wymogu – jaki resort zdrowia oraz resort cyfryzacji wprowadziły do procesu realizacji recepty – chodzi o ujawnianiem w Internetowym Koncie Pacjenta - numeru pesel technika farmaceutycznego wydającego leki. 

- Żądam zmiany identyfikacji zawodu technika farmaceutycznego w procesie wydawania z apteki produktu leczniczego na receptę. W obecnej sytuacji każdy technik farmaceutyczny winien mieć swój indywidualny numer, którym będzie się posługiwał realizując receptę pacjenta. Niezbędny jest samorząd zawodowy techników farmaceutycznych by nadanie numeru wiązało się z odpowiedzialnością zawodową. Taki wniosek do MZ winien zostać złożony przez Prezesa Ochrony Danych Osobowych- czytamy w szablonie pisma, jakie organizacja przygotowała dla techników.

Zapytany o problem wiceminister Janusz Cieszyński odpowiedzialny za informatyzację systemu ochrony zdrowia zapewnił redakcję, że wczoraj problem został rozwiązany.

- Wczoraj zmieniliśmy wymagania w oprogramowaniu- zapewnił.

AM 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

Technik Czwartek, 03 Stycznia 2019, 20:53
Proponuję zatem,by magistrowie opublikowali swoje Pesele na IKP,a jak im będzie to w niesmak..to wyłaczyc ich i z realizacji e-recepty ;)
Misia Środa, 02 Stycznia 2019, 11:28
Trzeba zatem wyłączyć techników z realizacji e-recept
Beti Poniedziałek, 07 Stycznia 2019, 9:52
To jest jakiś pomysł, może trzeba skończyć studia , nie kursy z braku laku
Ash Czwartek, 03 Stycznia 2019, 21:06
W aptekach pracuje większość technikow, więc głupotą byłoby zrobienie czegoś takiego.
technik Czwartek, 03 Stycznia 2019, 20:31
A może magistrów również ;) Albo niech magistrowe udostępnią swój pesel na IP ;)
Technik Czwartek, 03 Stycznia 2019, 18:05
A mgr postawić do stołu na 8 h. Pozdrawiam.
Waldek Poniedziałek, 07 Stycznia 2019, 9:55
Mgr przecież jest stworzony do wyższych celów niż obsługa pacjenta ;)