Fizjoterapeuci: jutro ważne spotkanie ws. standardów kształcenia

02 Stycznia 2019, 13:11 fizjoterapeuta masażysta rehabilitacja

W styczniu muszą być gotowe nowe standardy kształcenia fizjoterapeutów. Tak wynika z tzw. ustawy o szkolnictwie wyższym 2.0 przygotowanej przez resort wicepremiera Jarosława Gowina. Jutro odbędzie się ważne spotkanie w tej sprawie.

- Zgodnie z ustawą do końca stycznia tego roku muszą wejść w życie standardy dotyczące kształcenia fizjoterapeutów. Minister nauki w porozumieniu z ministrem zdrowia powinien wydać rozporządzenie z konkretnymi zapisami dotyczącymi m.in. liczbą przedmiotów, efektami kształcenia, liczbą godzin, następstwem przedmiotów itp. – mówi nam dr hab. n.med. Maciej Krawczyk, prezes Krajowe Izby Fizjoterapeutów.

W przygotowaniu rozporządzenia biorą udział eksperci związani w KIF, którzy przygotowywali wkład merytoryczny. – Mamy zespół 17 profesorów z 17 polskich uczelni kształcących fizjoterapeutów i jutro mamy w resorcie nauki spotkanie w tej sprawie. Przygotowane przez KIF propozycje dają gwarancje tego, żeby przyszły absolwent studiów fizjoterapii był jeszcze bardziej wszechstronnie i nowocześnie wykształcony, a program odpowiadał zapotrzebowaniu społecznemu. Między innymi więcej ciężaru położono np. na takie dziedziny jak fizjoterapia w geriatrii, chorobach narządu ruchu, chorobach płuc, nietrzymaniu moczu, transplantologii  – mówi Krawczyk.

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Ustawa 2.0, Konstytucja dla nauki) powstawała przez ponad dwa lata i przechodziła wiele tur korekt. Została uchwalona w połowie zeszłego roku.

Zastąpiła ona ustawy: prawo o szkolnictwie wyższym, ustawę o zasadach finansowania nauki, ustawę o stopniach i tytule naukowym, a także ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Pracownik Wtorek, 22 Stycznia 2019, 22:08
Jeżeli to będzie tak jak z ustawą o zawodzie fizjoterapeuty, to od razu trzeba się nastawić na poprawki. Może ktoś pomyśli najpierw o specjalizacji, bo narazie to tylko papier dla NFZ bez wartości merytorycznej. Może następnym krokiem będzie nadspecjalista:)
D. Kilańska Środa, 02 Stycznia 2019, 15:24
Nie zapominajmy o kompetencjach cyfrowych, koniecznych dla pisania ścieżek klinicznych