"Siostro" czy "proszę pani"- jak zwracać się do pielęgniarki?

03 Stycznia 2019, 10:20 szpital chirurg operacja lekarz pielęgniarka

-Czasy sióstr minęły, dziś pielęgniarstwo to autonomiczny, samodzielny zawód, o którego prestiż należy dbać - uzasadniają pielęgniarki i położne ze Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe kierując prośbę o sprostowanie niewłaściwie użytego sformułowania określającego pielęgniarki "siostrami". 

Środowisko pielęgniarskie chcę odciąć się od archaicznego nazewnictwa ich zawodu i z dozą zazdrości spoglądają na rezydentów, czy techników farmaceutycznych, do których pacjenci zwracają się "panie doktorze" czy "pani magister". Wiele pielęgniarek nie lubi określenia ich "siostrami" podkreślając, że z jednej strony określenie to kojarzy się z miłosierdziem i oddaniem, zaś z drugiej strony użycie tego zwrotu zaciera jakikolwiek dystans między pacjentem a nimi, "sprowadzając je do dosłownej roli służebnej". W ich opinii, nie oddaje to w zupełności tego ile czasu i wysiłku musiały poświęcić na zrealizowanie wymaganych fakultetów, specjalizacji i szkoleń. 

- Mamy prawo domagać się szacunku. Nasza profesja powinna wyjść z cienia. Jako zawód najbliższy pacjentowi, powinien być poprawnie przedstawiany i nazywany medialnie - apelują Pielęgniarki Cyfrowe zwracając się z oficjalnym pismem do Dyrektora PR RMF-FM o sprostowanie na antenie radia.

źródło: Pielęgniarki cyfrowe.

 JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

126 komentarzy

Renia Niedziela, 16 Lutego 2020, 17:50
Jestem mgr neurologopedii na oddziale którym pracuję zdarza się że starsi pacjenci mówią siostro . Nie przeszkadza mi to.Szacunek i godność nie zależy od tytułu. Trzeba mieć go w sobie
pracujący człowiek Poniedziałek, 20 Stycznia 2020, 21:33
Uwaga do słowa "siostra". Ono ma kilka znaczeń i w wypadku pielęgniarek naprawdę nie oznacza zakonnicy ani siostry w rodzeństwie. Nie trzeba być magistrem, żeby o tym wiedzieć. Podobnie, jak "laska" niekoniecznie oznacza kosturek do podpierania się, a o tym jaśnie panie magisterki pielęgniarki bez siostry dobrze wiedzą. I jeszcze powiem, że nie życzę sobie nazywania mnie pacjentem, bo cierpliwy nie jestem, a takie ma być znaczenie tego słowa. Proszę do mnie mówić "utrzymujący pielęgniarki dawco środków utrzymania". Będzie modnie i kapitalistycznie.
rocznik 1957 plus mgr Poniedziałek, 20 Stycznia 2020, 21:04
Włączę się do dyskusji, bo - podobnie, jak wielu z mojego i starszego pokolenia - nie rozumiem podstaw pretensji pielęgniarek o słowo "siostro". My wyrośliśmy w tym nazewnictwie i nawet nie w głowie nam, że może to być coś obraźliwego, służalczego czy inne takie "ą-ę". Od urodzenia uczono nas, że ta pani to właśnie siostra. Siostry były w żłobkach, w przychodniach, szkołach, szpitalach, domach opieki i... na filmach też, zagranicznych też, nawet w Ameryce. Położne też były "siostrami". I - co dla mnie i mnie podobnym bardzo ważne - nosiły czepki. Czepki to była ich duma, bo ciężko pracowały na te paski i kolory. A pacjenci właśnie za to je szanowali, za tę pracę i za te czepki. Bo one były kimś bliskim, siostrami właśnie, godnymi zaufania większego czasem, niż lekarz, dla wielu większego, niż rodzina. "Siostro, siostrzyczko"... Co w tym złego, jaki brak szacunku? Ja nie rozumiem takich odczuć i tej walki o nazewnictwo. Czy Florence Nightingale i pierwsze pielęgniarki były zakonnicami albo magistrami? Nie, były siostrami, były ważnymi osobami w życiu tych, którym przynosiły ulgę, opiekowały się, często ratowały życie. Czy sanitariuszka na wojnie, zwykła dziewczyna przyuczona do kawałka zawodu, obraziłaby się za "siostrę"? Ona obraziłaby się za "pielęgniarkę", bo właśnie to słowo jest suche, bezduszne, zimne, jak korpol niemalże. Chyba, że te nowe pielęgniarki takie właśnie są i koniecznie chcą to podkreślić. To może niech wywieszą sobie wielkie tabliczki na piersiach i plecach, że nie są "siostrami", tylko pielęgniarkami i tak należy się do nich zwracać. Wtedy ja poproszę lekarza, żeby przysłał siostrę, bo z tą jakąś tam panią od pielęgnacji nie chcę mieć do czynienia, ona się na niczym nie zna i nie ufam jej, ufam siostrze. I żeby nie było, jestem panią magister plus, czyli mam jeszcze skończone cztery studia podyplomowe. To jak ta zwykła pani od pielęgnacji z tytułem czy bez miligrama ma się DO MNIE zwracać, że o pani doktor z tytułem, docent czy profesor nie wspomnę?
Mikoś Piątek, 17 Stycznia 2020, 5:35
Nie wiem w czym uwłaczam godności pani pielęgniarce, mówiąc do niej siostro. Jeśli chce i wywiesi na plakietce mgr mogę się do niej zwracać nawet tym tytułem. Zwracanie się nazwą zawodu - pani pielęgniarko wymagałoby pewnej konsekwencji. Do lekarza należałoby zwracać się panie lekarzu, laboranta - panie laborancie itd. Kiedyś na zwrot siostro, młoda pani pielęgniarka zareagowała średnio grzecznie, robiąc mi wykład w którym znalazły się również słowa o edukacji pacjentów przez pielęgniarki. Było to w trakcie wcale nie błahego zabiegu, poczułem się więc tym bardziej zirytowany.
Ze zwracaniem do lekarzy też jest problem. Zalecany zwrot proszę pana/pani do lekarza bez tytułu naukowego i panie doktorze, pani doktor dla posiadających, często jest też problematyczny, jeśli się nie wie czy taki lekarz posiada. Jak zwracać się do lekarza prof. uczelnianego, który nie jest tytułem naukowym, a osobą zwracają jest pacjentem w szpitalu, a nie studentem?. Problem dla jednych istnieje, dla drugich w ogóle go nie ma, być może powinna wypowiedzieć się w tej sprawie Rada Języka Polskiego. Zawsze jednak można do każdego zwracać się proszę pan/pani i zamknąć dyskusję, która wcale niczego w służbie zdrowia nie poprawia, a świadczy tylko o jakiś osobistych ambicjach niektórych osób.
Jagoda Piątek, 12 Lipca 2019, 18:52
Przestańcie drogie koleżanki robić z siebie pośmiewisko. Pielęgniarka jest siostrą i pacjenci tak mogą się do nas zwracać...bardzo ładnie to brzmi....zabraniając takiego zwrotu powodujecie niepotrzebnie złośliwe komentarze w naszą stronę...Pielęgniarka z powołania nie zwraca pacjentowi uwagi niezależnie jakie ma wykształcenie....osoby niedowartościowane, nawet z tytułami domagają się szacunku....szacunek się ma...albo nie....każdy według zasług...też jestem mgr pielęgniarstwa i podoba mi się zwrot "siosto" ..
Violetta- pielęgniarka Piątek, 03 Stycznia 2020, 20:31
Jeśli miałabym powołanie, ppszlabym do zakonu. Pielęgniarką to zawód i tak się proszę do mnie zwracać.
Aldona Siostra Piątek, 21 Lutego 2020, 13:23
Przykro mi , ale nie chciałabym spotkać się z Panią na stopie pielęgniarka pacjent. Do każdego zawodu trzeba mieć jakieś predyspozycje, sto jest właśnie powołanie. Wiem coś o tym bo jestem SIOSTRĄ ( nie zakonnicą) od 32 lat. Zalecam trochę pokory.
córka pielęgniarki Czwartek, 16 Stycznia 2020, 13:38
powołanie trzeba mieć do każdego zawodu. Zakonnicy, pielęgniarki, lekarza, biznesmena czy nauczyciela. Nikomu nie życzę spotkać kogokolwiek kto traktuje swój zawód jedynie jako źródło utrzymania...
Pacjent1 Sobota, 09 Lutego 2019, 9:28
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Siostra

Oto kto to siostra
Grażyna Czwartek, 06 Lutego 2020, 19:55
Wikipedia nie jest żadnym autorytetem, bo wpisać tam może każdy, co chce i nie wszystko jest sprawdzane. Tu akurat ktoś przepisał coś skądś, niekoniecznie wszystko. Ja zacytuję Słownik języka polskiego PWN: (https://sjp.pwn.pl/sjp/siostra;2520722.html) siostra
1. «córka tych samych rodziców w stosunku do innej córki lub syna»
2. «pielęgniarka lub sanitariuszka»
3. «członkini zakonu żeńskiego»
4. daw. «kobieta bliska komuś ze względu na wspólne przekonania, przeżycia, pochodzenie społeczne itp.»
Życzliwa Poniedziałek, 07 Stycznia 2019, 23:30
Z należytym szacunkiem, tj. pani pielęgniarko, pani położna. Nikomu z głowy korona nie spadnie jeśli powie zgodnie z prawdą pani magister, do osób, które taki tytuł posiadają. Czas zmienić mentalność narodu.
..... Sobota, 11 Stycznia 2020, 13:02
To do pacjenta należy zwracać się używając tytułu np. mgr
Anna Ł. Niedziela, 06 Stycznia 2019, 21:10
Dziwne pretensje, chore kompleksy. Wszyscy pacjenci obecnie wiedzą, że ogromna ilość pielęgniarek jest po wyższych studiach. To najbliższe pacjentowi i życzliwe osoby, cały czas na zawołanie, prawdziwa opieka. Proszę pani to ja mogę powiedzieć do kobiety na przystanku pytając, czy już odjechał autobus. Zaraz będzie "Psze pani", co jest albo zgoła "pszpani", to dopiero będzie lekceważenie!
mgr farm. Mariusz Politowicz Niedziela, 06 Stycznia 2019, 12:50
Dlaczego @pielrgniarkicyfrowe uważają, że do technikow farmaceutycznych należy się zwracać per "pani magister"? Technik to technik, magister to magister.
Anka Piątek, 12 Lipca 2019, 15:20
Najczęściej w aptece wszyscy zwracają się do farmaceuty Pani magister, nawet jak jest technikiem, a do pielęgniarki niezależnie od tego jaki tytuł posiada zwracają się siostro. DLACZEGO?
Anka Niedziela, 06 Stycznia 2019, 10:13
Czym innym jest gdy mówi to pacjent, czym innym gdy taki tytuł funkcjonuje w przestrzeni medialnej, czy w ustach lekarzy.
Dana Niedziela, 06 Stycznia 2019, 10:10
rozumiem ten protest... co innego relacja chorego z pielęgniarką a co innego oficjalnie uzycie slowo siostro.... w jakimś dokumencie lub na forum!
Aga ☺ Sobota, 05 Stycznia 2019, 16:54
Pacjenci często mówią ,..."Siostro Kochana".myślę ,że dla dobrych relacji .Oddają w nasze ręce to co mają najcenniejsze ZDROWIE .To jest miłe i pozbyte barier .Proszę pani lepiej brzmi w sklepie nie w szpitalu .W Stanach wszyscy mówią do siebie po imieniu
aga Poniedziałek, 07 Stycznia 2019, 9:05
Jeżeli zwrócę się do pacjenta na ty np Wojtek to też jest w porządku? .Ja traktuję pacjenta z szacunkiem tego samego wymagam zwrotnie tyle na temat.
wers Poniedziałek, 07 Stycznia 2019, 15:42
Panie Wojciechu też jest po imieniu.
JO Sobota, 05 Stycznia 2019, 10:10
Mnie wystarczy, żeby zwracać się do mnie grzecznie i kulturalnie. Natomiast zwracanie uwagi przez pielęgniarkę starszej osobie uwagi, aby nie mówiła do niej "siostro" uważam za brak kultury i szacunku.
aga Poniedziałek, 07 Stycznia 2019, 9:09
Brak szacunku to zwracanie się do pielęgniarki siostro, celowe ignorowanie sprzeciwów tego środowiska .Starszej osobie można wybaczyć i większość z nas tak postępuje ale młodym , rodzinom , redaktorom , politykom wybaczyć nie sposób !!!
wers Poniedziałek, 07 Stycznia 2019, 15:46
Gdy starszy pacjent zwróci się do ciebie siostro, to ty może do niego możesz ...bracie?
aga Wtorek, 08 Stycznia 2019, 15:13
w przypadku lekarza jak najbardziej
Stenia Piątek, 04 Stycznia 2019, 23:00
.. jestem zdziwiona tym co czytam .. poruszona .zastanawiam się w którą stronę zmierza polskie pielęgniarstwo reprezentowane przez takie roszczeniowe osoby.Czy to nie aby kompleks niskich zarobków przez niektóre polskie pielęgniarki w ten sposób się objawia.Pracuję w największej Klinice Uniwersyteckiej w Europie i nie wyobrażam sobie aby ,którakolwiek pielęgniarka zabroniła się zwracać pacjentowi "siostro ". Jeszcze nigdy nie słyszałam aby pacjent lub jego rodzina zwracał się do nas proszę pani ..nie wyobrażam sobie tego nawet . Wybaczcie ale niektóre zachowania w polskim pielęgniarstwie prowokują i nie sposób milczeć ..
aga Poniedziałek, 07 Stycznia 2019, 9:13
Pracujesz w największej Europejskiej klinice .jakie masz zarobki?,jaki prestiż zawodu ?.dlaczego nie pracujesz w Polsce ? . Proszę nie wypowiadaj się w tej kwestii bo wybacz to ciebie nie dotyczy .W Polsce sytuacja polskich pielęgniarek jest ogólnie zła, mają prawo walczyć o resztki szacunku i godności !!!!
zetka Wtorek, 08 Stycznia 2019, 0:06
A po cóż to przelewać z pustego w próżne? Aga, Twoje wypowiedzi to tylko jakieś wyimaginowane pretensje. Może coś konkretnego? Jeśli Ci nie odpowiada to, co jest szanowane i przyjęte od zawsze, to jakie nazewnictwo proponujesz?
aga Wtorek, 08 Stycznia 2019, 15:23
to co proponuje większość zainteresowanych "Pani "tak ciężko zrozumieć ? i przyjąć do wiadomości ?ogólnie przyjęty zwrot grzecznościowy stosowany powszechnie. Szanowane i przyjęte od zawsze jak to nazywasz to archaiczny zwrot który trudno w mentalności wyplenić . Prosta sprawa . Nie jestem siostrą zakonną i ślubów nie składałam . Dobra rada szanujcie tę resztkę pielęgniarek które jeszcze wybierają ten trudny okupiony wyrzeczeniami zawód. Chcą opiekować się chorymi pomimo ogólnie złej i nie do przyjęcia sytuacji w służbie zdrowia
Marcin Niedziela, 06 Stycznia 2019, 10:48
Nie które pielęgniarki są oburzone jak się mówi siostro, nie raz mi zwrócono uwagę w szpitalu abym tak nie mówił, bo jestem jej bratem, tak mówią. Ja dalej będę mówił siostro
Dawid Wtorek, 08 Stycznia 2019, 8:52
Nie ma to jak lekceważyć osoby które ciężko pracują opiekując się chorymi . Skoro zwracają uwagę a ty pomimo to i tak będziesz się tak zwracał to wytłumacz mi co chcesz udowodnić ,kogo poniżyć i w jakim celu . Dobra rada szanujcie wykształcone pielęgniarki niedługo ich zabraknie i nie będzie komu ubliżać
Dajana Piątek, 04 Stycznia 2019, 21:40
Dla mnie to bzdura zwrot " siostro" uważam za pełen szacunku dla pielęgniarki przynajmniej ja go tak traktuję. Pielęgniarkom się chyba w głowach poprzewracało.
aga Poniedziałek, 07 Stycznia 2019, 9:14
to co piszesz świadczy właśnie o braku szacunku do pielęgniarek
wers Poniedziałek, 07 Stycznia 2019, 15:50
Siostro jest dla ciebie obraźliwe? To jak ma mówić Pani Siostro? A gdyby się zwrócił Pani Pielęgniarko, to te byłby to brak szacunku?
aga Wtorek, 08 Stycznia 2019, 15:30
Do siostry zakonnej jak najbardziej do pielęgniarki która siostrą nie jest .Pani pielęgniarko zgodnie z stanem faktycznym . Osoby kulturalne nie mają z tym problemu i już się tak zwracają do pielęgniarek .Co kieruje tymi opornymi ?Zaznaczam że osobom starszym nie zwracamy uwagi ,można zrozumieć i wybaczyć
Magda Piątek, 04 Stycznia 2019, 19:04
W jaki sposób "siostro" może mieć wydźwięk służebny? Ludzie, niewiele jest bliższych, bardziej szlachetnych i równouprawnionych relacji niż relacja sióstr. Nie ma większego zrozumienia i partnerstwa. Szanowne panie pięlęgniarki, dlaczego obrażacie się na tak piękne określenie?
aga Poniedziałek, 07 Stycznia 2019, 9:18
A czy ty pisząc post Magda piszesz to będąc pielęgniarką ? Pielęgniarki nie życzą sobie tego zwrotu szczególnie od osób młodych i koniec kropka.Niema co analizować dlaczego osobom postronnym .wystarczy że my wiemy dlaczego.
Magda Poniedziałek, 07 Stycznia 2019, 17:28
Nie jestem pielęgniarką. Ale ośmielę się zadać jedno pytane: Co właściwie panie mają do sióstr zakonnych? W czymś paniom podpadły?
aga Wtorek, 08 Stycznia 2019, 15:34
W niczym po prostu nimi nie jesteśmy ,tylko w takim przypadku byłoby to zasadne. W zawodzie pracują osoby przede wszystkim świeckie.
MJ Piątek, 04 Stycznia 2019, 17:21
Oj jakie to plytkie , mnie to nie przeszkadza wręcz odwrotnie jak pacjent od serca mówi do mnie siostro.Czy określeniem Pani można sobie podnieść prestiż ? Śmieszne naprawdę.Doceniajcie się koleżanki swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami.
Ksondz Piątek, 04 Stycznia 2019, 16:14
To tak samo jak na osoby odbierające śmieci mówimy smieciaze .....
Pielęgniarz Piątek, 04 Stycznia 2019, 13:44
Do mnie mówią po imieniu lub pan. Raz usłyszałem bracie. To odpowiedzialne, że jestem jedynakiem :) Na dlugoterminówce trochę czasu się spędza z pacjentem i wolę jak do mnie wołają po imieniu. Jak słyszę pan, proszę pana to czuję się staro.
wers Poniedziałek, 07 Stycznia 2019, 15:52
Będziesz jeszcze stary
Misia Piątek, 04 Stycznia 2019, 13:13
Były czasy gdy zwracaliśmy uwagę na słowo siostro do czasu jak przełożona powiedziała że jak usłyszy nie jestem siostra tylko pielęgniarka to nas zwolni dyscyplinarnie czy jest to możliwe ??
Ania Piątek, 04 Stycznia 2019, 13:45
Nie. To próba zastraszania.
Ajka Piątek, 04 Stycznia 2019, 11:46
Jestem pielęgniarką, mam wykształcenie wyższe i czasem bywa, ze większe niż lek.med.
Nie zależy mi na używaniu tytułu, wystarczy zwracanie się "proszę Pani".
Pracuję z dziećmi, więc często rodzice mówią na mnie "ciocia", ale to jest zrozumiałe jeśli chodzi o kontakt z maluchami.
Zaprzyjaźnieni, stali bywalcy często zwracają się per Pani Asiu i jest to mile, bo świadczy o ich zaufaniu, pozytywnym nastawieniu.
Nie cierpie zwrotu "siostro" - ani zakonnica ze mnie, ani tym bardziej czyjaś siostra.
Pozdrawiam :)
Ajka fan Piątek, 04 Stycznia 2019, 18:18
Fajnie Pani pisze o tym wykształceniu...ale chyba pomyliło się Pani z doświadczeniem albo chodziło Pani o coś takiego, że piekarz ma "większe wykształcenie" niż blacharz w swoim fachu, wtedy bedzie miała Pani większe doświadczenie nawet od najbardziej wykształconych lekarzy spechalistów. Pozdrawiam
Aga Poniedziałek, 07 Stycznia 2019, 9:54
Adresatce powyższego postu nic się nie pomyliło. Twój post to kwintesencja braku szacunku do pielęgniarek". Siostry z takim wykształceniem niemoże być poważnie? Chyba jakiś żart"
wers Poniedziałek, 07 Stycznia 2019, 15:56
Twoja logika budowania zdań oraz braki w interpunkcji świadczą o tym, że nie możesz zasługiwać na szacunek.
aga Wtorek, 08 Stycznia 2019, 15:41
jeszcze jedno każdy człowiek zasługuje na szacunek nie nauczyła mamusia?
dawid Wtorek, 08 Stycznia 2019, 15:39
znikaj trollu i to już kiedy brakuje argumentów doczepiamy się bzdur ?Nic mądrego nie wnosisz . poszedł
Młoda pielęgniarka Piątek, 04 Stycznia 2019, 10:39
To bardzo proste, jeśli do technika farmacji, który jest po dwuletnim studium potrafimy się zwracać „Panie magistrze”, to nie rozumiem dlaczego nie możemy zwracać się tak do osób, które faktycznie mają tytuł magistra.
Po drugie Panie pacjencie z komentarza niżej, właśnie większość pielęgniarek wolałaby, żeby zwracać się do nich Pani Asiu/Basiu/Kasiu, co ułatwi współpracę, dlatego zawsze jak idę do pacjenta to mówię jak mam na imię. Nie rozumiem dlaczego do każdego innego zawodu potrafimy zwracać się na Pan/Pani, proszę Pana/Pani i mówimy Panie hydrauliku, Panie mecenasie, Pani ekspedientka, Pani nauczycielka a nie krzyczymy za nimi hydrauliku! Nauczycielko! Wiec dlaczego do nas młodzi ludzie krzyczą „siostro!”. Oczywiście do osób starszych nigdy pretensji nie mam, nawet wole jak mówią do mnie tylko po imieniu, ale od osób młodych trzeba wymagać jakiś zmian.. bo nigdy to się nie skończy mimo, że wojna i komunizm przeminęły juz trochę czasu temu.
pacjent po szkołach Poniedziałek, 20 Stycznia 2020, 21:23
Nigdy nie użyłabym zwrotu "Pani ekspedientko" czy "Panie hydrauliku"i nie znam osoby, która takich zwrotów używa, nie słyszałam o takich zwrotach. "Panie robotniku" też nikt by nie mówił, bo to akurat jest sprzeczność sama w sobie (każdy magister to rozumie). Nie mówię też "Pani księgowo". A co do komunizmu, widać, że szanowna magister rodem z solidaryzmu, nie zna sensu tego słowa i na studiach nie nauczyli, że komunizmu nigdy nie było, nawet socjalizmu też nie, tylko dążenie do tego było. Ale to nie te studia, ja na robieniu zastrzyków też się nie znam, a w Polsce pielęgniarki głównie do tego są stosowane, bo praktycznie skasowano zawód salowej. Może nawet używane, jak kto woli, ale to ich wyłącznie wina i zasługa. Niezależnie od wykształcenia i tytułu. Jak pacjent z doświadczeniem powiem więcej: siostra to brzmi dumnie i przyjaźnie. Pielęgniarka to urzędnik od wypełniania sterty papierów przy lekarzu, podawania piguł i robienia zastrzyków wyłącznie na jego polecenie, zmiany prześcieradeł i pampersów. Zgodnie z nazwą i nie ma w tym nic złego, bo to zawód niezmiernie potrzebny. Ale siostrzyczka to już co innego. To PANI, tak, pani właśnie, a przynieś-wynieś-pozamiataj. Bo oprócz wiedzy z pielęgnacji, ma w sobie to coś, to poświęcenie i ciepło, którym obdarza pacjenta, gdy tylko pojawi się na horyzoncie. Podejdzie, porozmawia, choć czasem bardzo zmęczona, zapyta o samopoczucie, mnie nawet zdarzyło się, że pogłaskała po głowie, gdy wybudzałam się po operacji i nie był to czas dinozaurów, tylko ok. 10 lat temu. Ale to nie był roszczeniowa siusiumajtka z dyplomem miligrama wiedzy, tylko prawdziwa siostra z tytułem pielęgniarki, z czepkiem z czarnymi paskami, godna zaufania i absolutnie szacunku. I o takich siostrach duchowych mówią pacjenci, a nie o żadnych zakonnicach (ostatnie chyba po wojnie zniknęły ze szpitali, a nie tylko one były wykształconymi pielęgniarkami, cywilne też już były) czy rodzinie. Słowa mają rożne znaczenie, ale trzeba skończyć prawdziwą szkołę i wcale nie trzeba mieć papiera z solidarnej szkółki niedzielnej, żeby język polski znać, rozumieć i szanować. Pacjentów też, bo oni nikogo takim ciepłym słowem nie obrażają. Gdyby używali popularnego przerywnika, którym się młodzież obecnie obdarza nawet w łóżku, to może. A może nie?
pielęgniarz Piątek, 04 Stycznia 2019, 10:35
Zapewniam, że wystarczy "proszę pani/pana" tak samo jak każdy normalny człowiek zwraca się do pani w sklepie, urzędzie, na poczcie czy jakiejkolwiek firmie.
pielęgniarka Piątek, 04 Stycznia 2019, 10:34
A mnie wystarczy proszę pani i żeby byla jasność wcale nie czuję się królewną więc nie obrażaj ☹
Ona Piątek, 04 Stycznia 2019, 10:27
Uważam że nazwanie pielęgniarek siostrami jest okazywaniem im ogromnego szacunku, inaczej niż zwyczajne nazywanie ich paniami. "Proszę Pani "zwracamy sie tez do salowych, a z całym szacunkiem dla nich, są niżej w hierarchii systemu. Dla wyjaśnienia- nie jestem pielęgniarką.
Aga Piątek, 04 Stycznia 2019, 16:52
Ja natomiast jestem i zwrot siostro przeszkadza mi, jest to forma spoufalania się, per ty., Do pacjenta zwracam się per Pan, Pani świadczy to o szacunku do tych osób i tego samego wymagam zwrotne
Alla Piątek, 04 Stycznia 2019, 12:19
Właśnie do stalowych i kuchenkowych też mówią siostro i to irytujące, bo nie robi różnicy kto jest kim!
siostra Poniedziałek, 07 Stycznia 2019, 15:57
Bo kiedyś się nosiło czepki i było widać od razu kto jest kto.
Pigułka Piątek, 04 Stycznia 2019, 11:24
No wlasnie dlatego taki komentarz. Pozwolisz ze o tym zadecyduja osoby zainteresowane a nie ktos kto nie wykonuje tego zawodu i nie ma pojecia o tym jak pacjen traktuje pielegniarki! Jestem pielęgniarką nie nawidze zwrotu SIOSTRO i zawsze prosze pacjenta aby do mnie tak nie mówił!!!!!!!
n Piątek, 04 Stycznia 2019, 10:02
Uważam, że powinniśmy się zwracać tak jak do obcej osoby - Pani/Pan. Przecież te osoby kończyły studia pielęgniarskie, a nie "siostrzane".
obserwator relacji mięzyludzkich Piątek, 04 Stycznia 2019, 9:57
nie zwracam się do aptekarza per Pani magister bo w aptekach są zatrudnieni technicy i w sumie nie wiadomo kto jest sprzedawcą leków a kto utytułowanym farmaceutą umiejącym doradzić a nie tylko zaproponować zamiennik .Pracowałam w Firmach ,gdzie nie było tytułomanii i wszyscy porozumiewali się świetnie wykonując swoje czynności .Dzisiaj magister nie jest tytułem naukowym .
Aga76 Piątek, 04 Stycznia 2019, 11:12
A czym jest magister jeśli nie tytułem naukowym????
Idiot Niedziela, 06 Stycznia 2019, 11:24
Tytułem zawodowym :)
obserwator relacji międzyludzkich Piątek, 04 Stycznia 2019, 9:50
siostra to takie bliskie,sympatyczne , przecież pielęgniarka jest osobą ,która nie ma dużego dystansu w kontaktach z pacjentem.Nie jest to dla nich obraźliwe tylko wręcz serdeczne , starzy ludzie -schorowani nie używali nigdy w stosunku do pielęgniarek w szpitalu innych określeń i mają przyzwyczajenia . Wymuszanie stosowania innych nazw przez chorych,uzależnionych od pielęgniarek ludzi to : bariera , dystans , podobnie jak Biura obsługi klienta .(BOK) Każdy kto miał kontakt z pielęgniarką zdaje sobie sprawę ,że jest to osoba odpowiednio wykształcona ,mająca wiedzę o chorobach,leczeniu i od niej zależy ulżenie losu chorej osoby .Wiadomo,że wykonuje czynności na zlecenie lekarza ale jeśli wkłada w pracę trochę empatii i zrozumienia dla chorego to przecież nie jest ze szkoda dla niej . Czy musi być Tytułomania ? w jakim celu . Trzeba tylko uregulować sprawę zwracania się do sióstr personelu medycznego w tym lekarzy ale to raczej wewnętrzne sprawy w tym środowisku . W GUS jest zawód siostra PCK . Pacjent i jego rodzina nie wie kto zatrudnia daną pielęgniarę i czy jest związana z umową z PCK, szpitalem ,przychodnią , czy jest samo-zatrudniona .
elab-s Sobota, 05 Stycznia 2019, 6:29
Pamiętajmy, że jeżeli nie chcemy wzorować się na Rosji to termin "SIOSTRA" musi zniknąć. to jest zapożyczenie od nich - "MIEDSIESTRA"( медсестра). Już choćby to powinno zamknąć sprawę. Jestem pielęgniarką i nie cierpię jak ktoś do mnie zwraca się "siostro". Najczęściej nie reaguję, uważam, że to nie do mnie - pracuję obecnie w przychodni i mogę sobie na to pozwolić. A wszystkich znajomych edukuję - co prawda są bardzo zdziwieni, ale po wytłumaczeniu rozumieją. Żeby nie było - również jak zwracają się pacjenci "pani doktor" też ich wyprowadzam z błędu.
No to pojechałaś Czwartek, 06 Lutego 2020, 20:11
Jak nie ma argumentu, to znajdzie się "Ruski" albo ostatecznie krasnoludek.
pacjent Poniedziałek, 07 Stycznia 2019, 16:00
Jest tyle pięknych zawodów, może się coś znajdzie podobnego gdzie nie usłyszysz słowa "siostro". W prosektorium np. ?
zena Wtorek, 08 Stycznia 2019, 20:50
A musi być słowo siostra ?Czy to nie czysta złośliwość czasem ?nie warto doceniać ludzi wykonujących ten trudny zawód ?
Pielegniarka Piątek, 04 Stycznia 2019, 19:32
Wykonywanie zleceń lekarskich to tylko mała cząstka obowiązków pielęgniarki. Pielęgniarka jest partnerem w leczeniu i wykonuje samodzielny zawód! Szkodą wiec dla niej jest sprowadzanie zawodu który wykonuje do roli służebnej , osoby która nie ma nie ma nic oprócz współczucia do zaoferowania! Może warto doczytać jakie kompetencje posiadają pielęgniarki i jak odpowiedzialny zawód wykonują. Jestem przekonana że żadna pielęgniarka nie gani starszej osoby za archaiczny zwrot „siostro” ale od młodszych ma prawo wymagać szacunku i uznania. Tytułomania? Czy zwrot „Pan/i” - zwyczajowy, nie jest formą uniwersalną? Kto wymaga tytułów mgr, dr, specjalista?! Kto zwraca się do opiekunki medycznej „opiekunko”? Każdy pacjent powie po prostu „Pani”! Moznaby tak wyliczać w nieskończoność ale po co? Czy zatem tak trudno jest zwrócić się do pielęgniarki per Pani?! Jak długo jeszcze będą nam Państwo udowadniać że odrobina szacunku nie przysługuje bo przyzwyczajenia biorą górę?
Aga Piątek, 04 Stycznia 2019, 16:55
Skoro mamy zmniejszać dystans i nie tytułować się zwracamy się do pacjentów per ty myślę że to odpowiednia forma
Ewelina której daleko do zakonnicy Piątek, 04 Stycznia 2019, 9:48
My wcale nie chcemy żeby mówiono do nas pani magister, czy pani doktor, chociaż takie tytuły posiadamy na pieczątkach (mgr, dr n. med. i dr n. o zdr.). Osobiście moim marzeniem jest aby mówiono do mnie "proszę pani", "czy mogłaby pani" "czy mogę z panią porozmawiać". SIOSTRY opiekowały się pacjentami setki lat temu na wojnie. Nie jesteśmy siostrami zakonnymi, więc proszę do nas mówić "pani" - ot tak zwyczajnie: jak do pani kasjerki, pani w urzędzie, czy pani dyrektor.
Jola Piątek, 04 Stycznia 2019, 20:32
Popieram.
Marzena Piątek, 04 Stycznia 2019, 9:47
po prostu pani pielęgniarko
aga Wtorek, 08 Stycznia 2019, 20:56
Dokładnie ale to za trudne dla niektórych i nie do pojęcia, przykre.
Ewelina której daleko do zakonnicy Piątek, 04 Stycznia 2019, 9:46
My wcale nie chcemy żeby mówiono do nas pani magister, czy pani doktor, chociaż takie tytuły posiadamy na pieczątkach (mgr, dr n. med. i dr n. o zdr.). Osobiście moim marzeniem jest aby mówiono do mnie "proszę pani", "czy mogłaby pani" "czy mogę z panią porozmawiać". SIOSTRY opiekowały się pacjentami setki lat temu na wojnie. Nie jesteśmy siostrami zakonnymi, więc proszę do nas mówić "pani" - ot tak zwyczajnie: jak do pani kasjerki, pani w urzędzie, czy pani dyrektor.
Pielęgniarka Piątek, 04 Stycznia 2019, 9:37
Nauczycie się szanować ludzi którzy opiekują się waszymi bliskimi w chorobie, kiedy już ich nie będzie...
Madzia Piątek, 04 Stycznia 2019, 16:37
Idealnie...;)
Ewelina Piątek, 04 Stycznia 2019, 9:01
Brak słów, lepiej dla ludzi nic nie robić i nie poświęcać się dla kogoś, bo jak widać o szacunku można zapomnieć...
marlena Piątek, 04 Stycznia 2019, 8:42
... "z dozą zazdrości spoglądają na rezydentów, czy techników farmaceutycznych, do których pacjenci zwracają się "panie doktorze" czy "pani magister""...
No to jest przegięcie! Z jaką zazdrością?! Mój zawód, to pielęgniarka i tak chcę być nazywana! Nie interesują mnie nazwy zwyczajowe! Nie interesują mnie inne grupy zawodowe! Nie interesuje mnie używanie tytułów naukowych, których nie mam! Czy ktoś w końcu może to zrozumieć? Interesuję się swoim własnym zawodem i dbam o to, żeby właściwa nazwa była używana. Tylko tyle. I aż tyle....
pacjent lekarz Czwartek, 06 Lutego 2020, 20:13
Nie interesuje cię to i tamto. Pacjent pewnie też niewiele, skoro najważniejsze są puste słowa.
nie pacjent Piątek, 04 Stycznia 2019, 10:57
wydaje mi się ,że chodzi raczej o skłócenie w środowisku a nie o solidarność.. Wyszukiwanie sobie wrogów ,których nie macie w przypadku pacjentów . W moim przekonaniu nie chodzi o pacjenta tylko o nazwę ,tytuł , płace uzależnione od wykształcenia w tym środowisku .Sam wytłuszczony tytuł artykułu w tym słowo "pielęgniarki cyfrowe " podnosi prestiż zawodu . Są profile na FB pielęgniarek do którego wiele osób zagląda nie będąc z tego środowiska . Siostry na wojnie to była niezwykła pomoc dla rannych żołnierzy ,ratowały życie .Siostry zakonne też kształcone są i odróżniają się od pielęgniarek strojem służbowym . Chorzy wiedzą ,że są uzależnieni od fachowej obsługi pielęgniarek. Nie można porównywać pielęgniarki z obsługa kasową czy inną ,nazywać tak samo "Pani" .
Anna Piątek, 04 Stycznia 2019, 8:39
Ciężko jest powiedzieć po prostu "proszę pani" albo "proszę pana" (mężczyźni również wykonują ten zawód)? W sklepie nie mówimy przecież pani sklepowo a w szkole pani nauczycielko.
Iwona Piątek, 04 Stycznia 2019, 8:38
Proszę pani jest jak najbardziej na miejscu. Pielęgniarka nie jest siostrą pacjenta.
Ktoś z internetu Piątek, 04 Stycznia 2019, 8:29
A jak szanowni państwo idziecie do sklepu to jak zwracacie się do pań tam pracujących? Per Pani. To dlaczego do pielęgniarki nie można po ludzku mówić per Pani tylko 'siostro'? To nie zakonnice i
ślubów nie składały. To zawód świecki jak każdy inny.
aga Piątek, 04 Stycznia 2019, 8:27
Do pani w sklepie zwracasz się pani i nikt nie dyskutuje ale do pielęgniarki tak powiedzieć wielki problem poprzewracało się im w głowach księżniczki . nawet na tyle nie zasługują . per ty "siostro"podaj ,przynieś ,pozamiataj .Dziwić się ze nie ma zastępowalności pokoleń w tym zawodzie
Piel. Sobota, 05 Stycznia 2019, 8:42
No właśnie my nie jesteśmy od "podaj, przynieś , pozamiataj"!!! To chyba Tobie poprzewracało się w głowie jeśli ciężko jest Ci powiedzieć do pielegniarki Pani a nie siostro!!!
Aga Poniedziałek, 07 Stycznia 2019, 9:58
Dokładnie to miałam na myśli
Kasia Czwartek, 03 Stycznia 2019, 23:50
Mój tytuł zawodowy to magister pielęgniarstwa. I nie przeszkadza mi jeśli to mówi 80 latek, ale nikt do dziennikarza nie mówi per 'pismak' czy 'gazeciarz'! Więc proszę o zastanowienie się kto wychowanie wyniósł z domu. Wystarczy proszę Pani lub Pani pielęgniarko.
jola Czwartek, 03 Stycznia 2019, 12:50
Ja proponuję: szanowna pani prawie doktor !
Wrr Piątek, 04 Stycznia 2019, 11:49
Ssssss.... wyczuwam jad
Marysia Piątek, 04 Stycznia 2019, 10:36
Przypominam Doktor to stopień naukowy, a nie zawód. :) Ewentualnie można zwracać się do lekarza bez tytułu naukowego Doktor-Doktur. :)
Ojojoj Piątek, 04 Stycznia 2019, 10:28
Czysta złośliwość
Pielęgniarka Piątek, 04 Stycznia 2019, 9:02
Bez sarkazmu. A do Pani jak się zwracają ludzie , ej ,czy po prostu najzwyczajniej Pani.
Pielęgniarka Piątek, 04 Stycznia 2019, 8:44
Doktor to tytuł naukowy i wiele pielęgniarek go posiada. Tak samo wielu lekarzy, do których zwraca się per panie doktorze, takiego tytuły nie ma szanowna Pani Jolanto.
zez Piątek, 04 Stycznia 2019, 4:39
"Szanowny prawie doktor" to możesz zwracać się do lekarzy, którzy nie mają doktoratu, jak trafisz na pielęgniarkę z doktoratem, bo też są takie to się ośmieszysz. Tytuł zawodowy to pielęgniarka i lekarz.
Marta Czwartek, 03 Stycznia 2019, 20:09
Wystarczy proszę Pani
Dawid Czwartek, 03 Stycznia 2019, 19:00
A doktor to kto Bóg bo nie rozumiem sarkazmu
Aga Czwartek, 03 Stycznia 2019, 17:36
A ja proponuję naucz się szacunku do pielęgniarek
:) Czwartek, 03 Stycznia 2019, 15:12
Wystarczy proszę Pani/Pana, kultura nie boli :)
pacjent Czwartek, 03 Stycznia 2019, 12:47
No to jak się w końcu zwracać? Szanowna pani czy pani zechciałaby....? Bo przecież pani Basiu czy pani zechce... to zbyt konfidencjonalnie nieprawdaż szanowne panie królewny?
U Środa, 13 Marca 2019, 9:35
Pan królewicz pewnie powie ,,basen siostro,, zamiast ,,czy mogłaby Pani podać mi basen,,. Niby to samo, a jednak...
I proponuję bycie miłym dla pielęgniarki, to ona wybiera grubość igły...taki żarcik:)
Dorota Piątek, 04 Stycznia 2019, 13:09
Czy w biurze też mówisz :szanowna pani urzędniczko, w sklepie :pani sklepowo itd. Skąd ten upór by pielęgniarkę nazywać siostrą. Każda z nich posiada prawo wykonywania zawodu. I nie wnikam czy skończyła studia, czy liceum. Traktowanie pielęgniarek jak służących nie służy ani pacjentowi, ani jego rodzinie. Pamiętajmy ,że wszyscy będziemy oczekiwać aby przy naszym łóżku była uśmiechnięta i pełna ciepła osoba, a trudno tego oczekiwać od kobiety którą całe życie się pomiata.
Marysia Piątek, 04 Stycznia 2019, 10:39
Po prostu "Proszę Pani", nie widzę problemu, czasy sióstr zakonnych minęły. Teraz są Pielęgniarki nie Zakonnice, więc należy zwracać się zgodnie z wykonywanym zawodem lub/i zgodnie z zasadami ogólnie panującego savoir vivre. :)
ela Poniedziałek, 07 Stycznia 2019, 20:41
Mnie nie przeszkadza siostro,nawet na ulicy jak pacjent powie siostruniu co tam slychać? jest mi miło i nie mam z tym problemu.Wpracy sporadycznie odczułam brak szcunku,ale to tak jest że upierdliwców wszędzie można spotkać,w każdym zawodzie.
Pacjentka Piątek, 04 Stycznia 2019, 10:31
I po co ta złośliwość?
Pacjent2 Piątek, 04 Stycznia 2019, 10:23
Wystarczy Prosze Pani, ja nie widze zadnego problemu. Tak jak zwracasz sie do kogos w banku, urzedzie. Nic wielkiego
Pielęgniarz. Piątek, 04 Stycznia 2019, 10:21
Jak Szanowny Pan Pacjent bedzie sie zwracał do mnie osobnika płci męskiej wykonującego zawód pielęgniarza, pewnie bracie a może też siostro. Tak samo jak ja nie jestem twoim bratem to pielegniarki nie sa twoimi siostrami.
Pielęgniarks Piątek, 04 Stycznia 2019, 10:13
Wystarczy "proszę pani". A od tej "królewny" jeszcze kiedys bedziesz zalezny....
MAJKA Piątek, 04 Stycznia 2019, 10:00
Wystarczy: Proszę Pani. Czy tak trudno to zrozumieć?
M Piątek, 04 Stycznia 2019, 9:50
Wystarczy proszę pani
pielęgniarka Piątek, 04 Stycznia 2019, 9:47
po prostu pani pielęgniarko
Ks Piątek, 04 Stycznia 2019, 9:41
Tak samo jak do lekarza tylko zamiast doktorze użyć zwrotu pani, trudne? Przykład: mogłaby pani pomoc mi wstać?
Anna Lewandowska Piątek, 04 Stycznia 2019, 9:39
Wystarczy proszę Pani jest to zwrot grzecznościowy. Nie trzeba żadnych udziwnien w nazewnictwir
Z szacunku do drugiej osoby ,której się nie zna nie mówi się na" ty" ani po imieniu.
Nie jesteśmy czyjąś siostra , jesteśmy w pracy . Tak jak Pani w banku czy na poczcie .
pacjent Poniedziałek, 20 Stycznia 2020, 21:27
To dlaczego tyle pielęgniarek z tytułami "tyka" pacjentów, nawet o wiele starszych od siebie i wydziera się na nich, zwłaszcza na tych starych i niedołężnych, niczym najmniej wykształcona przekupa na bazarze?
Iga Piątek, 04 Stycznia 2019, 9:15
Ta królewna kiedyś może uratować życie Panu Pacjentowi ;)
Pielęgniarka Piątek, 04 Stycznia 2019, 9:00
Normalnie. Po prostu Pani.Czy mogę Panią prosiaczek, poproszę Panią. Takie proste ...
pielęgniarka Piątek, 04 Stycznia 2019, 9:00
Jak idziesz do sklepu to mówisz sklepowa chciałam kawę czy proszę Pani, nikt nie wymaga traktowania jak królewny
Pani pielęgniarka!!! Piątek, 04 Stycznia 2019, 8:51
Jakie królewny??? A nie wystarczy proszę Pani??? Ale w sumie jak Pan woli, to może być nawet Wasza Wysokość!
Pielęgniarka Piątek, 04 Stycznia 2019, 8:44
A ja panstwu proponuje tak cwaniaczyc, przed zabiegami, których sie boicie... ciekawe kto będzie Was wspierał jak bedziecie obrażać pielegniarki.
Ewa Piątek, 25 Października 2019, 18:56
Widzi Pani. Siostra by wspierała, dla panim agister to poniżej szacunku. Jesteście lepiej wykształcony e ale tak samoniemiłe jak te bez mgr.
Pielęgniarka Piątek, 04 Stycznia 2019, 8:42
A jak do Pani/Pana zwracają się pielęgniarki? Zwraca się proszę Pana/Pani i wystarczy, że tak samo pacjenci będą odnosić się do pielęgniarek.
PIELĘGNIARKA "siostra tylko dla brata" Piątek, 04 Stycznia 2019, 8:40
Wystarczy "proszę Pani". Tak trudno? Mi osobiście (będąc pacjentem) jest ciężko do obcej kobiety powiedzieć "siostro". Księżniczkami nie jesteśmy. Wtedy należało by się mówić "Wasza Wysokość"
Pielegniarka Piątek, 04 Stycznia 2019, 8:35
Wystraczy Pani Pielęgniarko;)
zez Piątek, 04 Stycznia 2019, 4:41
Tak samo jak do Pani w urzędzie skarbowym, pielęgniarka to też pracownik.
A Czwartek, 03 Stycznia 2019, 22:52
Wystarczy zwyczajnie, proszę pani.
Aga Czwartek, 03 Stycznia 2019, 17:40
Widać w tych słowach ile braku szacunku i pogardy masz dla pielęgniarek. Do pani w sklepie też mówisz siostro czy Baśka podaj? Myślę że nie do lekarza bracie? A królewiczem też nie jest