Dyrektor Włoskiego Instytutu Zdrowia rezygnuje ze stanowiska przez „antynaukowe” stanowisko rządu m.in. ws. szczepień

03 Stycznia 2019, 11:53 Giuseppe Conte- premier Włoch

Dyrektor włoskiego Narodowego Instytutu Zdrowia, Walter Ricciardi był zmuszony odejść ze względu na „anty-naukowe” i populistyczne stanowisko rządu, które „stanowi realne zagrożenie dla zdrowia publicznego” – informuje The Guardian.

Wszystko zaczęło się wraz z przejęciem władzy w czerwcu przez koalicję Ligi oraz Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S), której przedstawiciele zobowiązali się do zmiany prawa, które nakazuje wykonanie 10 obligatoryjnych szczepień w momencie rozpoczęcia nauki dziecka w szkole. Przywódca Ligi oraz wicepremier Włoch stwierdził, że 10 szczepionek „to za dużo”. 

-Kiedy wiceminister, ojciec, mówi z przekonaniem, że nakazuje się wykonywania zbyt dużej liczby, niepotrzebnych i niebezpiecznych szczepień, nie jest to tylko sprzeczne z obecną wiedzą medyczną, ale wręcz jest to wystąpienie przeciw nauce – mówił Ricciardi w wywiadzie dla Corriere della Sera.

W tej samej rozmowie, powtarzał również, że nie bez znaczenia pozostaje fakt przenoszonych chorób przez migrantów. Przytoczył też opinię rządu ws. utworzenia elektrowni opartej na odnawialnych źródłach energii - pomysł został określony przez przedstawicieli włoskiego rządu jako „bezsensowny”. Ponadto złagodzenie ograniczeń dotyczących zapobiegania zanieczyszczeniom gleb zostało wprowadzone bez oceny skutków regulacji na zdrowie - przytacza.

Ricciardi porównał podejście rządu włoskiego do zaleceń administracji D. Trumpa  ws. Zaprzestania używania zwrotu „evidence-based” przez US Centers for Disease Control and Prevention – jest to podejście reprezentowane przez populistów, którzy mają trudności w interakcji z nauką – komentował.

Rezygnacja Waltera Riccardi  wpłynęła po tym, jak Giulia Grillo, minister zdrowia M5S, zwolniła cały zarząd włoskiej „rady zdrowia”, która doradza rządowi w zakresie polityki zdrowotnej, "otwierając drzwi innym zasłużonym osobowościom". Oczekuje się, że nowy komitet zostanie wybrany w tym miesiącu.

Grillo spowodowała zamieszanie, wykonując kilka zmian w zakresie zasad dotyczących szczepionek dla dzieci. Po pierwsze powiedziała, że ​​rodzice mogą "samoświadczyć", że ich dzieci zostały zaszczepione, zamiast dostarczać odpis od lekarza. Następnie, w połowie listopada, w wyniku epidemii odry, rząd stwierdził, że podtrzyma obowiązek dotyczący szczepionek i zażąda zaszczepienia 800 000 niemowląt, dzieci i młodych dorosłych. Decyzja została podjęta za radą komisji zdrowia. 

 źródło: The Guardian

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz