Podwyżki cen leków stają się faktem

03 Stycznia 2019, 17:17 leki

Najnowsze analizy wskazują, że ceny leków na rynku amerykańskim niebezpiecznie pną się do góry. Tylko w przypadku ponad dwudziestu leków firmy Allergan ich cena wzrosła o blisko 10 proc. – alarmuje portal The Wall Street Journal.

Nowy rok w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się od poważnych podwyżek cen leków wydawanych na podstawie recepty. W ocenie analityków w przypadku wielu molekuł podwyżki istotnie przekroczyły poziom inflacji.

Podwyżki u większości producentów

Jak wylicza portal WSJ we wtorek – 1 stycznia - ponad 36 producentów leków podniosło ceny na swoje produkty dystrybuowane na rynku amerykańskim. Według analiz firmy Rx Saving Solutions podwyżki wyniosły średnio 6,3 proc. W przypadku firmy Allergan podwyżki dotyczyły 51 produktów – z czego w przypadku 27 preparatów podwyżki wyniosły 9,5 proc., natomiast w przypadku kolejnych 24 – około 4,9 proc. W ocenie analityków – wśród analizowanych firm właśnie ceny leków Allegrana wzrosły najbardziej. 

Wśród producentów leków generycznych największe podwyżki dotyczyły produktów firmy Hikma Pharmaceuticals – średnio wyniosły one 6,65 proc., ale w przypadku konkretnych molekuł były zdecydowanie wyższe. Przykładem może być m.in. 10-procentowy wzrost ceny leków przeciwbólowych zawierających morfinę, 20-procentowy wzrost ceny ketaminy, czy 30-procentowy wzrost ceny leku zawierającego enalapryl.

Podwyżki cen leków podwierdzili również inni producenci m.in. GlaxaSmithKline PLC. Władze spółki zapewniły jednak, że w przypadku 36 leków które dotknęły podwyżki cen, nie były one wyższe niż 3 proc. 

W ocenie analityków podniesienie cen preparatów to nic innego jak przygotowanie się branży na rosnącą presję cenową. Przypomnijmy, że prezydent Donald Trump  wysłał do sektora farmaceutycznego wyraźny sygnał. Pod koniec października w swoim wystąpieniu przedstawił plan, zgodnie z którym oczekuje od swojej administracji obniżenia o 30 proc. nakładów na leki. Podkreślił, że nie godzi się by amerykańscy pacjenci oraz podatnicy dotowali powstawanie nowoczesnych leków, które w innych krajach osiągają znacznie niższe ceny. 

Przykłady największych podwyżek cen leków

Lek             Producent                    Obszar terapeutyczny          Podwyżka (w proc.)

Zingo                  7T Pharma                           Lek przeciwbólowy               133,4 proc.

Enalaprilat         Hikma                          Kardiologia                           30,1 proc.

Ketamine   Hikma                          Lek przeciwbólowy               20,0 proc.

Morfina     Hikma                          Lek przeciwbólowy               10,2 proc.

ConZip      Vertical Pharmaceuticals    Lek przeciwbólowy               10,0 proc.

Bystolic      Allergan USA                        Kardiologia                           9,5 proc. 

Dane opracowane przez Rx Saving Solution

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz