NFZ: w POZ wykorzystano 36 z 50 mln zł na dotacje do sprzętu IT

04 Stycznia 2019, 9:50 komputer lekarz cyfryzacja informatyzacja e-zla e-zdrowie

36 mln zł dotacji na zakup sprzętu informatycznego i oprogramowania trafiło w 2018 r. do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia. Pula wynosiła 50 mln zł, a termin składania wniosków specjalnie wydłużono. Ile wniosków rozpatrzono pozytywnie? Ilu lekarzy skorzysta ze sprzętu?

 

 

Oddziały wojewódzkie Funduszu rozpatrzyły pozytywnie 4239 wniosków na łączną kwotę 35 982 219,09 zł. Z dotacji na zakup urządzeń informatycznych i oprogramowania oraz kosztów niezbędnego szkolenia skorzysta blisko 17 tys. (16 813) uprawnionych lekarzy POZ w 6 tys. miejscach udzielania świadczeń.

Dla przykładu, Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ rozpatrzył 348 wniosków na łączną kwotę  2 991 785,46 zł. Najwięcej było wniosków o dofinansowanie zakupu oprogramowania, komputerów, laptopów, drukarek i monitorów. Finansowe wsparcie dotyczyło  448  miejsc udzielania świadczeń i 1 348 lekarzy POZ.

Do Małopolskiego Oddziału NFZ w Krakowie wpłynęło 401 wniosków od świadczeniodawców POZ o dofinansowanie informatyzacji. 396 zostało rozpatrzonych pozytywnie. W sumie do małopolskich świadczeniodawców trafiło 3,3 mln zł.

Z kolei Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ rozpatrzył 119 wniosków na łączną kwotę dofinansowania - 874,6 tys. zł. Finansowe wsparcie dotyczyło  168  miejsc udzielania świadczeń i 432 lekarzy POZ.       

Dodatkowe środki po protestach

Lekarze zwracali uwagę, że obowiązek wystawiania e-zwolnień w miejsce papierowych to dla wielu konieczność dodatkowych wydatków. A za wystawianie zwolnień, które nie są elementem leczenia, lecz zadaniem na rzecz ZUS, nikt im nawet nie płaci. 

Wypracowane wspólnie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przy udziale przedstawicieli Porozumienia Zielonogórskiego i Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, rozwiązanie umożliwiło przekazanie wygenerowanych w 2019 roku oszczędności po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na dalsze wsparcie informatyzacji POZ. ZUS zaoszczędzi, bo nie będzie musiał mieć zatrudnionych osób do wprowadzania do baz papierowych zwolnień. 

Skąd pieniądze?

Ministerstwo Zdrowia przekazało do Narodowego Funduszu Zdrowia 50 milionów złotych przeznaczonych na dotację na zakup sprzętu, oprogramowania i szkoleń. Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ, placówki POZ mogły ubiegać się o zwrot wydatków na informatyzację poniesionych w ciągu całego 2018 roku. 

AK, BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz