Mazowsze: liczba dyspozytorni bez większych zmian

Ogłoszony dziś przez wojewodę mazowieckiego „Plan działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Województwa Mazowieckiego”okazał się łaskawy. Wynika z niego, że - pomimo wcześniejszych zapowiedzi - liczba dyspozytorni nie zostanie zmniejszona. Apelowali o to m.in. radni sejmiku podczas grudniowych obrad.

Przypomnijmy, że pierwotna propozycja wojewody zakładała zmniejszenie liczby rejonów dyspozytorni do zaledwie trzech, a obsługę ratowniczą dla całego województwa miały przejąć dyspozytornie w Warszawie, Siedlcach i Radomiu. 

- Tym samym od 1 kwietnia 2019 r. karetka np. do mieszkańców Łomianek, Żyrardowa czy Pruszkowa miała być kierowana przez stację z Radomia, a do mieszkańców Płońska, Sierpca lub Przasnysza – przez stację z Siedlec – czytamy w komunikacie przesłanym do mediów. Ostatecznie jednak zmiany nie zostaną wprowadzone w takiej skali, o co zaapelował m.in. marszałek województwa – Adam Struzik. Jego zdaniem tak drastyczne zmiany w funkcjonowaniu ratownictwa medycznego w dodatku przeprowadzone w ryzykowanie szybkim tempie mogłyby zagrażać zdrowiu i życiu mieszkańców. Ostatecznie wojewoda zdecydował, że przedstawiony resortowi zdrowia plan zakłada, że liczba dyspozytorni nie ulegnie zmianie. 

W 2018 roku na Mazowszu funkcjonowało sześć rejonów operacyjnych, którymi zawiadywało pięć dyspozytornii. Wojewoda zaproponował by zmienić system ten na trzy rejony operacyjne – jednak ostatecznie zaproponowany plan systemu ratownictwa dla Mazowsza zakłada funkcjonowanie pięciu rejonów operacyjnych. Zlikwidowany ma być jednak rejon operacyjny w Grodzisku Mazowieckim, pod który podlegały cztery powiaty, które teraz znajdą się odpowiednio: pow. sochaczewski w rejonie operacyjnym Płocka, pow. grodziski, żyrardowski oraz warszawski zachodni w rejonie operacyjnym Radomia oraz pow. piaseczyński i pruszkowski w rejonie operacyjnym Warszawy.

 AM

Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz