Braki kadrowe w pielęgniarstwie? Komisja Europejska chce je uzupełnić robotami

04 Stycznia 2019, 13:30 e-zdrowie informatyzacja

Bruksela - Komisja Europejska chce promować rozwój zautomatyzowanych systemów w medycynie i pielęgniarstwie. Przeznaczy na to 16 milionów euro.

Międzynarodowy projekt "Digital Innovation Hubs in Healthcare Robotics" (DIH HERO), finansowany będzie z programu badań i innowacji "Horyzont 2020" Unii Europejskiej. Projekt będzie koordynowany przez University of Twente w Enschede w Holandii. Celem DIH HERO jest zbudowanie platformy dla w przedsiębiorstw, instytutów badawczych, inwestorów w przeciągu 4 lat. Platforma ma na celu pomóc programistom i producentom w dostarczaniu produktów i usług robotyki dostawcom usług zdrowotnych. 

Wybista droga dla robotyki

"Droga do wprowadzania innowacji medycznych do praktyki klinicznej jest wyboista, czasochłonna i wymaga znacznych inwestycji", powiedział Stefano Stramigioli, profesor robotyki na Uniwersytecie w Twente i koordynator sieci w całej Europie. 17 partnerów uczestniczy w DIH HERO. Reprezentują oni instytuty medyczne i naukowe, inwestorów i firmy zajmujące się robotyką w dziedzinie opieki zdrowotnej. Wiele szpitali zmaga się z brakami kadrowymi i nadmiarem obowiązków administracyjnych. Istnieje szansa, że część z nich mogłyby przejąć roboty.

Źródło: aerzteblatt.de

Zobacz również:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz