Ministerstwo Zdrowia zwróciło się w grudniu do RCL z prośbą o "pilne" rozpatrzenie przez komisję prawniczą projektu rozporządzenia, który wprowadza profilaktyczną mastektomię jako świadczenie gwarantowane z zakresu leczenia szpitalnego, a także uwzględnia zmianę zakresu wskazań do stosowania protonoterapii. Jak czytamy w piśmie, minister zdrowia miał nadzieję na podpisanie rozporządzenia jeszcze przed 1 stycznia 2019 r.
Projekt przewiduje dodanie do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego: profilaktycznej mastektomii u kobiety z grupy bardzo wysokiego i wysokiego ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy piersi. Dodano także wszczepienie lub wymianę całkowitą podskórnego kardiowertera-defibrylatora. Uwzględniając warunki dla ośrodków, które będą wykonywały to świadczenie, ministerstwo szacuje, że spełni je ok. 10 placówek.
Więcej wskazań do protonoterapii
Ponadto projekt uwzględnia zmianę zakresu wskazań do terapii protonowej nowotworu zlokalizowanego poza narządem wzroku.
Terapia ta będzie stosowana - w myśl projektu - także w przypadku: nowotwory wieku dziecięcego podstawy czaszki i okolicy okołordzeniowej: struniak lub chrzęstniakomięsak (ICD-10: C41); nowotwory wieku dorosłego o lokalizacji okołooponowej, podstawy czaszki i okolicy przykręgosłupowej: mięsaki tkanek miękkich i kości (ICD-10: C41 lub C49); rak gruczołowo-torbielowaty gruczołów ślinowych (ICD-10: C06) wymagający radioterapii w okolicy podstawy czaszki – stan po leczeniu operacyjnym i brak możliwości leczenia operacyjnego guza pierwotnego lub wznowy; nawrót miejscowy nowotworów obszaru głowy i szyi po radykalnej radioterapii wymagający ponownego napromieniania z intencją radykalną (ICD-10: C07, C08, C09, C10, C11).
BPO
Polecamy także: