Komunikacja firmy z lekarzem musi być prosta

07 Stycznia 2019, 11:07 lekarz

Przekaz reklamowy płynący od firm farmaceutycznych do lekarzy musi być przede wszystkim jasny i klarowny - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego wśród amerykańskich lekarzy pierwszego kontaktu. Grzechem głównym reklam leków jest bowiem przeładowanie ich informacjami oraz intelektualny żargon wykorzystywany w przekazach.

Jak powinna wyglądać idealna dla lekarzy reklama leków skierowana do ich środowiska? Przede wszystkim powinna posługiwać się prostym i przejrzystym językiem - wynika z ankiety przeprowadzonej wśród lekarzy pierwszego kontaktu przez agencję GSW oraz firmę badawczą Harris Poll.

Aż 76 proc. ankietowanych wskazało, że od przekazów reklamowo-marketingowych trafiających na ich biurka oczekiwałoby prostego języka. Co ciekawe, ponad jedna trzecia badanych (39 proc.) przyznała, że często jest zdezorientowana czytając reklamy, a kolejne 35 proc. lekarzy uznało, że często czuje się przytłoczona przekazywanymi informacjami.

Lekarze mają świadomość, że w reklamach często prezentowane są dane kliniczne oraz informacje związane z różnorodnymi regulacjami, nie mniej jednak oczekują, że również te informacje mogą być przekazywane w sposób bardziej dostępny.

Jakie jeszcze powinny być reklamy leków?

Aż 62 proc. respondentów wskazało, że lubi reklamy zabarwione humorem, kolejne 51 proc. oczekiwało od przekazów twórczej kreatywności. W końcu aż dla 49 proc. lekarzy istotna była unikatowość reklamy leku.

Eksperci wskazują jednak, że preferencje lekarzy związane z prostotą przekazu nie powinny uprawniać marketerów do traktowania lekarzy jak inne grupy konsumentów.

Zdaniem Amandy Jolu z agencji GSW, w reklamie leków zawsze istotne będą zarówno: kreacja i wygląd reklamy, jak i język, które będą narzędziem budowania relacji.

Źródło: fiercepharma.com

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz