Niemcy: z Nowym Rokiem zmiany z służbie zdrowia

07 Stycznia 2019, 15:50 pieniądze

Minister zdrowia Jens Spahn (CDU) zainicjował w ostatnim czasie kilka reform w zakresie opieki zdrowotnej i opieki długoterminowej. Część z nich weszła w życie wraz z początkiem 2019.

 

Ubezpieczenie za opiekę pielęgnacyjną uderzy po kieszeni

Niektóre zmiany odbiją się na portfelach Niemców: na przykład składka na ubezpieczenie na opiekę długoterminową wzrosła o 0,5 pp. do 3,05 procent i 3,3 procent dla osób bezdzietnych. W ostatnich latach liczba osób otrzymujących świadczenia z tytułu opieki długoterminowej gwałtownie wzrosła w związku z przedefiniowaniem potrzeb w zakresie opieki długoterminowej. W grudniu 2017 r. 3,41 mln było beneficjentem świadczeń zdrowotnych - o 19% więcej niż w 2015 r.

Minimalna ilość pielęgniarek

Aby poprawić opiekę, szpitale będą musiały w przyszłości zatrudnić więcej pielęgniarek. Minimalne limity pielęgniarek zostały początkowo ustalone dla czterech priorytetowych obszarów: intensywnej opieki, geriatrii, kardiologii i traumatologii.

Pierwszym krokiem będzie stworzenie 13 000 nowych miejsc pracy dla pielęgniarek w domach spokojnej starości, które zostaną sfinansowane przez kasy chorych.

Wsparcie dla osób z rodziny sprawujących opiekę

Wreszcie dodatkowe wsparcie ze strony państwa otrzymają osoby opiekujące się niepełnosprawnymi i starszymi członkami rodziny. 76 procent wszystkich beneficjentów świadczeń opiekuńczych, czyli 2,59 miliona ludzi nadal mieszka w swoich domach. 1,76 miliona z nich jest pod opieką krewnych, co dla wielu stanowi ogromny wysiłek. Teraz rodziny osób wymagających opieki otrzymają łatwiejszy dostęp do usług stacjonarnej opieki rehabilitacyjnej, a państwo pomoże im w tym czasie zorganizować opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Źródło:aerzteblatt

M. Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz