Obamacare niekonstytucyjny?

08 Stycznia 2019, 9:51 Donald Trump

Waszyngton - Obamacare który został uznany przez sędziego z Teksasu za niekonstytucyjny będzie obowiązywał aż do odwołania.

Sędzia Reed O'Connor wywołał poruszenie w połowie grudnia 2018 r. kiedy to uznał Obamacare za niezgodny z konstytucją. Kontrowersyjny werdykt uzasadnił tym, że ten kto nie wykupuje ubezpieczenia zdrowotnego, jest finansowo ukarany przez państwo. Sześć lat temu Sąd Najwyższy jednak wypowiedział się w tej sprawie i stwierdził, że Obamacare jest zgodny z konstytucją. W 2012 Kongres postanowił w końcu, aby zakończyć dyskusję,  znieść grzywnę za brak ubezpieczenia, co zdaniem sędziego z Teksasu było niezgodne z prawem.

Podzielone zdania

Podczas gdy prezydent USA Donald Trump mówił o "wielkim zwycięstwie", opozycyjni demokraci natychmiast ogłosili odwołanie od wyroku. Sędzia Reed O'Connor postanowił w zeszłym tygodniu zawiesić wykonanie werdyktu przeciwko zdrowotnemu programowi.

"Wielu zwykłych Amerykanów żyłoby w wielkiej niepewności" - wyjaśnił. Sprawa powinna teraz trafić do Sądu Najwyższego. Szacuje się, że procedura odwołania potrwa co najmniej rok. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł w 2012 roku, że Obamacare pozostanie "w życiu". Pięciu z dziewięciu sędziów Sądu Najwyższego, którzy głosowali wtedy za utrzymaniem reformy, pozostaje na stanowisku.

Źródło: aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz