E-recepta: 97 proc. aptek podłączonych do systemu e-zdrowia

08 Stycznia 2019, 12:33 erecepta ezdrowie ezla informatyzacja telefon cyfryzacja

Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że 14,1 tys. ze wszystkich 14,5 tys. punktów aptecznych i aptek  podłączonych zostało do systemu e-zdrowia (97 proc.). W szczytowych momentach w całej Polsce wykonywano nawet 84 operacje na sekundę- czterokrotna wartość aktywności w porównaniu do e-ZLA.

-Pierwszy tydzień funkcjonowania e-recepty nie wydarzyłby się bez modelowej współpracy  CSIOZ, i farmaceutami z Naczelnej Rady Aptekarskiej.  Tylko w ostatnich miesiącach w 38 szkoleniach w dwunastu izbach wzięło udział prawie 8 tys. osób – mówił wiceminister Janusz Cieszyński podczas konferencji podsumowującej pierwszy tydzień od  wprowadzenia obowiązku obsługi e-recept przez apteki i punkty apteczne. 

Dotychczas 93 proc. aptek i punktów aptecznych od 1 stycznia wysłało ponad 9 mln Dokumentów Realizacji Recepty (DRR). Dziennie do systemu wpływa średnio 1,3 mln DRR.  

Pozostałe 7 procent aptek mających problem z raportowaniem w najbliższym czasie otrzymają wsparcie dostawców oprogramowania. Problemy wynikają z dostosowaniem systemu komputerowych jakie posiadają – przekonywała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes NRA.

-Sam proces wdrożenia e-recepty jest dużym wyzwaniem dla środowiska farmaceutów i lekarzy. Dziękuje za włączenie się do projektu. W systemie podłączonych jest ok. 60 tys komputerów, a w projekcie zaangażowanych jest ok. 70 tys osób uprawnionych do realizacji e-recepty – mówiła prezes NRA.

Ułatwienie dla lekarzy i farmaceutów

Mamy dużo większą wygodę przy wystawianiu recept, szczególnie tych powtarzalnych – przekonywał J. Cieszyński. Średnio daje to lekarzowi 10-15 dodatkowych sekund przy recepcie.. W perspektywie dni, tygodni to dodatkowy czas dla pacjentów – mówił.

Obowiązkowa e-recepta w każdej placówce medycznej obowiązywać będzie od stycznia 2020r.

-Codziennie dochodzą kolejne  placówki z możliwością wystawienia recepty w formie elektronicznej. Zgodnie z planem wdrożenia, jeszcze w tym roku, przeważająca część placówek będzie wystawiać e-recepty – mówił J. Cieszyński -  System, który do tej pory funkcjonował  będziemy zmieniać. Do niektórych rzeczy lekarze, czy farmaceuci są już przyzwyczajeni, co będziemy starali się przełożyć na system – dodał.

Farmaceuci z kolei spotykają się często z nieczytelnymi lub niekompletnymi receptami. Spotykamy się z tym, że coś jest nieczytelne, czegoś brakuje. Walidacja wykonywana jest w momencie wystawienia recepty co minimalizuje ryzyko wystawienia jej w błędnej formie – mówił wiceminister.

Korzyści dla pacjenta

- Już dziś nawet realizacja papierowej recepty pojawia się w Internetowym Koncie Pacjenta. Jedną z zalet IKP jest możliwość pełnomocnictwa do wglądu w dokumenty dla członka rodziny. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy członek rodziny o ograniczonej samodzielności, mieszkający nawet w innym województwie, zrealizował swoją receptę zgodnie z zaleceniem lekarza – mówił wiceminister.  Ponadto oszczędzamy czas w poszukiwaniu pakietu leków zawartych na recepcie. E-recepta pozwala na jej częściową realizację w aptece.

Udało nam się uaktywnić pierwszy, działający i widoczny na zewnątrz kawałek systemu e-zdrowia. Jest to rewolucja w zdrowiu, którą w swoim exposé podkreślał premier Morawiecki. Przed nami jeszcze e-skierowanie, którego pilotaż ruszy w połowie 2019r. E-dokumentacja medyczna, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz