Nowa strategia NHS: punkty kluczowe 134-stronicowej strategii

08 Stycznia 2019, 16:26 theresa may

Theresa May nazwała wczoraj opublikowanie długoterminowej strategii rozwoju NHS “historycznym momentem” dla Anglii. Oto krótkie podsumowanie:

  1. Zdecydują pacjenci

5 milionów pacjentów otrzyma pewien budżet, za który będzie mogła wykupić swoje leczenie lub przepisane przez lekarza możliwości spędzania czasu wolnego np. ogrodnictwo. Projekt poprzedziły badania pilotażowe, pokazujące że aktywność fizyczna i socjalna zmniejszała o jedną czwartą ilość wizyt na izbach przyjęć. Ma to również zmniejszyć przyjmowanie leków antydepresyjnych i ilość chorób afektywnych. Większą dowolność otrzymają też pacjenci w zakresie fizjoterapii

2. Rewolucja genetyczna

Wprowadzone zostaną testy genetyczne, szczególnie w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci. Na celowniku NHS znajdzie się też szukanie genetycznego podłoża chorób przewlekłych-zawału i udaru. Dzięki testom genetycznym, NHS szacuje że do 2029 zapobiegnie prawie 500 tys. zgonów.

3. Leczenie bliżej domu

NHS planuje, aby coraz więcej pacjentów leczona była w domu lub jak najbliżej domu. Więcej pieniędzy otrzymają lekarze rodzinni. Pacjenci z niecierpliwością czekają na opublikowanie dokumentu regulującego opiekę nad osobami starszymi, który przybliży tę kwestię.

4. Zdrowie psychiczne

2,3 mld funtów ostanie przeznaczonych na rozwój psychiatrii, zwłaszcza psychiatrii dziecięcej.

5. Digitalizacja

NHS chce usprawnić przetwarzanie dokumentów i dzięki temu zaoszczędzić 700 mln funtów. Tym samym zniesione będą reformy z 2012 roku, które zakładały wzrost konkurencji między placówkami NHS, ale prowadziły głównie do zwiększania biurokratyzacji.

6. Czy czterogodzinny czas przyjęcia na izbie przyjęć zostanie zniesiony?

Na to pytanie rząd nie udziela jasnej odpowiedzi, ale nie wyklucza tego. 4 Godzinnego czasu od przyjęcia do wypisu z izby przyjęć nie udało się zrealizować od 2015 roku. Jest on szeroko krytykowany przez lekarzy ponieważ nie wprowadza rozróżnienia między lekkimi dolegliwościami, jak zadrapania palca, a stanami zagrożenia życia, jak udar.

7. Efektywność

NHS uchodzi za jeden z najefektywniejszych systemów ochrony zdrowia na świecie. Francuzi płacą za swój system zdrowia dwukrotność, a Niemcy trzykrotność tego co Anglicy. Rząd chce, aby efektywność nadal była główną cechą NHS.

Żródło: The Telgraph

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz