Coraz bliżej szczepionki na wirusa wywołującego m.in. mononukleozę i nowotwory

10 Stycznia 2019, 11:18 wirus ebv

Wirus Epsteina-Barr (EBV) może wywołać mononukleozę, nowotwór chłoniaka Hodgkina, a nawet przyczynić się do powstania chorób autoimmunologicznych jak stwardnienia rozsianego (SM). Niemieccy naukowcy są coraz bliżej stworzenia skutecznej szczepionki.

Wg. naukowców ponad 90 proc. populacji światowej jest nosicielem  EBV. Uaktywniony może wywołać mononukleozę, nowotwór chłoniaka Hodgkina, a nawet przyczynić się chorób autoimmunologicznych jak stwardnienia rozsianego (SM).  

Krok bliżej szczepionki

Naukowcom z Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem (DKFZ) w Heidelbergu udało się w walce z EBV wykonać decydujący krok. Ostatnie próby szczepionki na myszach były udane. 

Kluczowym problemem w dotychczasowych badaniach, było to, że nie brano pod uwagę faktu, iż wirus w swoim okresie istnienia przechodzi dwie fazy, a poprzednie próby ze szczepionką uwzględniały tylko jedną z nich.

Niemieccy naukowcy skoncentrowali się dla odmiany na obu fazach i testują aktualnie cząstki antygenu na myszach, których szpik kostny zastąpiony został szpikiem kostnym człowieka. To spowodowało, że system odpornościowy tych gryzoni zbliżony został do ludzkiego i reagował w specyficzny sposób chroniąc myszy przed zarażeniem wirusem Epsteina-Barr - informuje DW. 

Po tym przełomie w badaniach naukowcy będą pracować nad rozwojem kolejnych prototypów szczepionki, by przetestować ją ostatecznie na ludziach.

 źródło: DW.COM 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz